S úvazkem nebo bez, aneb kdo se bude smát jako poslední? (úvaha)

Už delší dobu sleduji jak postoj operátorů, tak zákazníků k problematice úvazků nebo smluv na dobu určitou, chcete-li. K sepsání této úvahu mne přiměla událost v pravdě aktuální, a sice začátek prodeje nového iPhonu v našich končinách. Otázka totiž zní, co zákazník preferuje a zda je ochoten se za nějakou tu výhodu (nižší cena / větší dotace) uvázat operátorovi. A odpověď? Jako obvykle samozřejmě nelze o něčem říci, že to platí na sto procent bezvýhradně, to zaprvé. Jedním dechem bych ale dodal, že v případě lepších podmínek nabídnutých operátorem zní odpověď jednoduše „ano“.

Proč? Protože zákazník jednoduše svůj mobil používá zcela pravidelně a za své často nemalé měsíční účty chce něco navíc. Chce nižší ceny za služby nebo jednou za dva roky telefon za pokud možno co nejnižší cenu. V tomto ohledu u nás tuto filozofii alespoň do jisté míry naplňuje T-Mobile a O2, kde zákazník za svůj úpis přece jen něco dostane. I když o těch nejlepších telefonech za hubičku jako na západě si pořád můžeme nechat leda tak zdát. A co Vodafone? Vyplatí se mu jeho strategie krátkého šestiměsíčního úvazku a cen mobilů s menší dotací? Nebo je čas na to zavést delší úvazky a výhody jen pro ty zákazníky, kteří se neštítí podepsat smlouvu na dva až tři roky?

Případ iPhone 3G to jasně ukazuje. Co si vyberte raději? Přístroj v 16GB verzi za kačku a tarifem NEON XL za 2 150 Kč včetně internetu v mobilu nebo za cenu 7 477 Kč s tarifem Nabito 2100 za 2 750 Kč včetně připojení na stálo? Obě varianty se pochopitelně ještě v pár věcech liší, zmiňme třeba FUP u internetového tarifu (ale O2 má zase 3G a lze vzít Plusová verze), s NEONem můžete neomezeně volat do vlastní sítě a dostanete i SMSky navrch. A pak pochopitelně v délce úvazku… Takže kdo chce dva roky a lepší podmínky a kdo půl roku a o sedm a půl tisíce dražší přístroj?

T-Mobile zveřejnil své ceny teprve před malou chvílí, ale opět zde máme nabídku od jedné koruny, přičemž (a to je hlavní), věrní zákazníci dostanou slevu. Samozřejmě při prodloužení smlouvy. Rozdíl oproti Vodafonu zde tedy dosáhne nejvýše zhruba „jen“ pět a půl tisíce. Operátor ale přihodí i levnější datové balíčky než obyčejně a téměř všechny služby započítá do měsíční útraty. To je další plus pro růžového operátora, mínus je ale pouze dostupnost jen menší 8 GB verze, ale to zde nebude rozebírat. Těžko říct proč je jen tato. Jak říkám, mně osobně úvazek nevadí, pokud za něj něco dostanu.

Ze všech tří nabídek nám ale vyplyne jedna konečná otázka. Kdo svolí k úvazku na dva, popřípadě tři roky za lepší podmínky a kdo zvolí jen půl roku a zároveň zaplatí o mnoho tisíc navíc za jablečný přístroj? Není obava některých zákazníků z úvazku zcela zbytečná? Operátora přece neměníme každý měsíc…

Soudě podle diskuzí na Vodafonním blogu i zde v debatě pod včerejším příspěvkem je odpověď jasná. Raději lepší podmínky než volnost draze zaplacenou nízkou dotací na nový telefon. A na závěr citace příspěvku jednoho z uživatelů směřující k vedení červeného operátora mluvící za vše: „Sakra nabídněte tarify s úvazkem na dva roky, ať můžou být ty ceny normální. Stejně u vás ty dva roky budu a pak budu platit do prázdna.” Nevím jak vy, ale já si půjdu pro svůj iPhone k O2 a podobný názor (včetně procentuálního vyjádření výhodnosti) vyjádřil Marek Lutonský na blogu redaktorů.

Vše o iPhonu se dozvíte v mimořádném speciálu časopisu Mobility.

Témata článku: iPhone, Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 66

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 163

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

** Ano, takhle má vypadat evoluce iPhonu. ** Klasické dilema zda upgradovat nebo ještě počkat naboural iPhone X. ** Je levnější a má argumenty. Osmička je iPhone, který dává smysl.

12.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Michlovský Jakub | 132