Samsung SGH-E600: několik milých překvapení (test)

V následující recenzi se podíváme na atraktivní multimediální véčko Samsung SGH-E600 s poměrně dobrou nabídkou funkcí. Pochvalu zaslouží oba kvalitní barevné displeje, vestavěný fotoaparát, stylový design a potěší také přijatelná cena.

Ještě před několika lety jsme o mobilních telefonech Samsung věděli pouze z vyprávění a nadšených článků popisujících nejnovější asijské novinky. Naštěstí jsou tyto doby již dávno pryč a mobilní telefony Samsung si na našem trhu vybojovaly velmi slušné postavení. Ani testovaný model SGH-E600 značce ostudu nedělá.

Vzhledem nepřekvapí

Mobilní telefon Samsung SGH-E600 je příjemně malý přístroj véčkové konstrukce, který působí velmi subtilním dojmem. Na první pohled zaujme především čočkou digitálního fotoaparátu umístěnou nad vnějším barevným displejem a vícebarevnou stavovou diodou umístěnou v elegantním oblouku pod displejem. Znáte-li trochu portfolio mobilních telefonů Samsung, možná vás vzhled tohoto mobilu příliš nepřekvapí. Až na právě zmíněné detaily je úplně stejný jako starší model S300, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asijská stříbrná elegance je již trochu okoukaná

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je poměrně malý a lehký a dobře padne do ruky

Horní hrana telefonu nabízí kromě krátkého špalíčku externí antény také otvor pro připevnění poutka k dodávané handsfree sadě. Najdete tam také konektor pro připojení bondovky chráněný posuvnou plastovou krytkou. Na levé straně je úzké a poměrně nenápadné tmavé okénko infraportu a kolébkové kurzorové dvojtlačítko, jehož funkčnost se v různých fázích mění. Tradiční pryžová krytka spodního systémového konektoru je pevně připojena k telefonu, takže ji určitě neztratíte. Popis exteriéru telefonu zakončím tlačítkem na pravém boku telefonu, jehož funkce je svázána s vestavěným digitálním fotoaparátem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dioda je ukryta v rámečku pod displejem • poutko na šňuůrku • konektor pro bondovku chráněný posuvnou krytkou • boční koébkové tlačítko a infraport • tlačítko spouště fotoaparátu • krytka systémového konektoru

Po rozevření telefonu uvidíte běžné uspořádání – displej v horní části krytu, klávesnice ve spodní části. Klávesnice je doplněna blokem ovládacích tlačítek uspořádaných do oválu. V jeho srdci sídlí čtyřsměrné kurzorové tlačítko se středem, který slouží pouze pro spuštění wapového prohlížeče a nikoli pro potvrzení aktuální volby v menu, jak by mnoho uživatelů uvítalo. Pokud ovšem často a rádi wapujete, zřejmě vám pevně přednastavená funkce příliš vadit nebude. Klávesnice je již tradičně velmi kvalitní, tlačítka jsou dostatečně velká, s optimálními rozestupy a jednotlivé řady kláves jsou hmatově odděleny. Psaní zpráv je tak dostatečně rychlé, bez zbytečných překlepů, i když větší zdvih by klávesnici prospěl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je celý stříbrný i uvnitř • klávesnice je plochá a přijemně se ovládá • modré tlačítko bohužel není potvrzovací

Displej na druhou

Jak je u lepších véček dobrým zvykem, nabízí dva barevné displeje. Vnější disponuje grafickým rozlišením 96 × 96 bodů a zobrazí pětašedesát tisíc barevných odstínů. Stejně je na tom i vnitřní displej, který se od vnějšího liší pouze rozlišením – nabízí rovných 16 384 bodů umístěných ve čtvercové matici 128 × 128 bodů. Jen pro úplnost dodávám, že oba displeje jsou aktivní a jejich úhlopříčka je 38 milimetrů u vnitřního displeje a 24 milimetrů u displeje vnějšího. Vnější displej v pohotovostním režimu zobrazuje datum, čas, stav baterie a sílu signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vnější displej slouží také jako hledáček při tvorbě autoportrétů • vnitřní displej

Subjektivní pocit z obou displejů je velmi dobrý: věrnost zobrazení barev je skutečně na vysoké úrovni a mřížka mezi jednotlivými body je v podstatě neviditelná. Oběma displejům můžete přiřadit libovolnou tapetu nezávisle na sobě, v případě displeje vnitřního můžete měnit také barevné téma a umístění textů zobrazených v pohotovostním režimu. V menu telefonu lze pochopitelně nastavit délku podsvícení hlavního displeje v pěti krocích, od patnácti sekund do deseti minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní displej má věrné podání barev a velmi jemný rastr.. •.. a vnější kupodivu také  

Délku podsvětlení vnějšího displeje však ovlivnit nedokážete, vždy se po necelých dvaceti sekundách vypne úplně, což nepotěší například při probíhajícím hovoru vedeném prostřednictvím handsfree. Můžete sice tento displej rozsvítit krátkým stiskem bočního kurzorového tlačítka, ale zbytečně to zdržuje.


U vnějšího displeje lze měnit barevný podklad, tapetu na něj však umístit nelze

Baterie podle potřeby

Součástí balení je kromě telefonu, návodu, bondovky a elegantní cestovní nabíječky i dvojice Li-Ion akumulátorů. Tenčí z nich disponuje kapacitou 700 mAh a podle specifikací výrobce dokáže udržet telefon na příjmu až pět dnů. Druhá baterie je o chloupek silnější a nabízí kapacitu 900 mAh, což má postačovat pro šest až sedm dnů pohotovostního režimu. Hodnoty potvrzují i moje zkušenosti z testování. Velikostní rozdíl mezi oběma bateriemi však není nijak značný, se silnější baterií se tloušťka telefonu zvětší pouze o dva milimetry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor je pevnou součástí krytu • zámek zadního krytu

Ovládání už znáte

Menu telefonu je stejné jako u ostatních Samsungů, liší se pouze několika drobnostmi. Proto ovládání projdu jen zběžně, zaměřím se pouze na to nejzajímavější.

 
Displej v pohotovostním režimu • telefon nabízí několik animovaných tapet

K základnímu ovládání telefonu slouží dvojice softwarových kláves umístěných po stranách čtyřsměrného tlačítka. Funkce těchto kláves se v průběhu práce mění, přičemž jejich aktuální funkce bývá zobrazena ve spodním stavovém řádku na displeji. Stisknutím středu kurzorového tlačítka nelze potvrdit volbu, ale tuto nectnost lze obejít používáním klávesy pro pohyb vpravo. Do základní nabídky lze vstoupit stisknutím levé softwarové klávesy.

Menu je tvořeno deseti kmenovými položkami, jejichž zobrazení lze volit ze dvou grafických variant. Přehlednější možnost zobrazuje na displeji tři položky současně, aktivní z nich je barevně zvýrazněna. Druhá možnost zobrazení nabízí pouze jedinou položku přes celou plochu displeje. Přiřazení funkcí telefonu ke kmenovým položkám je logické a přehledné, tyto funkce jsou však již zobrazeny pouze textově.

  
Velké ikony nabídky jsou velice pěkně vykresleny • přehlednější je třířádkové zobrazení

Práci s telefonem usnadní možnost využívání klávesových zkratek, díky kterým lze pohyb po nejčastěji používaných položkách menu zrychlit na maximum.


Další kapitolu začneme psaním zpráv a přes telefonní seznam, telefonování a vyzvánění se dostaneme k funkcím organizace času a doplňkovým aplikacím.

Témata článku: Samsung, , Překvapení, Známá aplikace, Přednastavená funkce, Nová textovka, Noční vypínání, Závorka, Mil, Samsun, Bubbles, Druhá baterie, Test, Sam, Pře, Malá hlasitost