Sharp GX 13: levné véčko s foťákem (velký test)

Začátkem února začal Eurotel prodávat za docela malé peníze véčko s barevným displejem, foťáčkem a vícehlasými melodiemi. Bude konkurencí Samsungům a Panasonicu GD 87?

Neznámý Sharp

Historie značky Sharp je na českém trhu velmi krátká, v podstatě totiž začala až letošním únorem, kdy Eurotel začal distribuovat za poměrně příjemnou cenu mobil Sharp GX 13. S příchodem MMS si operátoři uvědomují, že bez mobilů s foťáčkem a barevným displejem tuto službu nebudou moci uživatelé používat, proto jim se snaží nabídnou maximálně široké portfolio.

V současné době je na trhu mobilů s vestavěným foťáčkem docela málo, Nokia 7650, Panasonic GD 87 (ten se do prodeje dostane snad už koncem února, v zahraničí se už ale běžně prodává), Sony Ericsson P800 (to je ale spíše komunikátor) a konečně také Sharp GX 13. Existují sice mobily, k nimž lze foťák připojit, nicméně už je to další investice a přece jen integrovaný dotáček se lépe a pohodlněji používá.

Véčko jak se patří

Sharp GX 13 je běžné véčko, které nejvíce připomíná Panasonic GD 87, a to jak velikostí, tak hmotností a částečně i vzhledem. Barva je klasicky stříbrná, provedení je plastové. Véčko je poměrně velké, v zavřeném stavu je i bez anténkdy velké téměř jako Siemens S55, a to je co říci. Tvary jsou víceméně hranaté, takže Sharp připomíná cihličku se špalíčkem. Protože nemá ani sto gramů, zdá se v ruce lehčí, než kolik by měl vzhledem ke své velikost vážit.

 

 
Trošku větší véčko

Ačkoliv si myslím, že popisovat vzhled véčkového mobilu je celkem zbytečné, začínajícím telefonistům provedení tohoto typu telefonu připomenu. Véčka se v Evropě poprvé objevila s příchodem mobilu Motorola V.3688, který byl na svou dobu neuvěřitelně malinký. Dosáhl toho „přelomením“ na půlky, kdy je v jedné půlce je umístěna klávesnice a v druhé displej. Půlky jsou spojeny kloubem. Pokud takový mobil otevřete, jeho velikost se zdvojnásobí; v zavřeném tvaru je pak menší než mobil běžného provedení. Této konstrukce dnes využívají zejména asijské značky jako Samsung, Panasonic či testovaný Sharp, aby mohly mít velké a barevné displeje.

 

 
Sezame, otevři se!

Poznámka: Rozkládací koncepci měly už i Motoroly StarTac, ovšem ty byly velké, protože klávesnice i displej byly umístěny ve stejné části. Proto StarTac nelze považovat za klasické véčko.

Je trošku větší

Sharp GX 13 rozhodně nepatří mezi malá véčka, jak jsem napsal už výše. Jeho obě části jsou stejně silné, což rozhodně není obvyklé, příliš se mi tato disproporce nelíbí; s největší pravděpodobností je to kvůli vestavěnému foťáčku, který přece jen potřebuje mít nějakou ohniskovou vzdálenost. Na horní části zavřeného mobilu je umístěno malé zrcátko, stejně jako u Panasonic GD 87, vedle něhož je oko fotoaparátu. Zrcátko se hodí v případě, že chcete fotit sami sebe.

 

Podstatně výraznějším prvkem je malý monochromatický displej, který je podsvícen jasnou bílou barvou. Na něm jsou uvedeny údaje jako síla signálu, stav baterie, datum a čas. Když někdo volá, zobrazí se jeho jméno. Pokud si potřebujete v noci posvítit na např. na čas, zapnete podsvícení stiskem jednoho z bočních tlačítek. Škoda, že na malém displeji nelze přečíst příchozí textovou zprávu, což šlo třeba na Motorole V.60.


Monochromatický displej zobrazuje stavové informace.

V horní části mobilu u kloubu najdete okénko infračerveného portu, který lze bohužel využít pouze pro datování. Přes infra do mobilu nedostanete ani zvonění, ani obrázky a stejně si tak si tyto soubory nepošlete z mobilu. Je to škoda, protože melodie a obrázky si tak můžete pouze stáhnout z WAPu, což je docela nepohodlné a hlavně to stojí peníze. Stejně tak nedostanete do mobilu jinak javové aplikace.

 

 
Detaily: boční tlačítka --- zadní reproduktor
--- kloub a anténa --- kryt na konektor

Témata článku: Sharp, , , Nokia 7650, Sharp GX13, Siemens S55, Sony Ericsson P800, Test, Štěkání, Malá ploška, Běžné provedení, Velký test, F +, Foťák, Velký,