Síť 4. generace v praxi: rychlost 5 Gb/s

Japonský operátor NTT DoCoMo se aktivně podílí a testování sítí čtvrté generace. Dnes se pochlubil novým rekordem. V experimentální síti čtvrté generace se jim podařilo dosáhnout mobilního přenosu dat neuvěřitelnou rychlostí 5 Gb/s. Připomínám, že v sítích třetí generace UMTS je maximální přenosová rychlost 384 kb/s, v případě HSDPA, CDMA nebo Internetu 4G od T-Mobilu se můžeme teoreticky dostat až k hranici 1 Mb/s. V japonské experimentální síti však data proudila ještě přibližně pět tisíckrát rychleji.

Průměrnou rychlost stahování 5 Gb/s technici naměřili na mobilní stanici pohybující se rychlostí 10 km/h v dosahu experimentální sítě. Síť využívá frekvenční pásmo 100 MHz.

Už minulý rok se NTT DoCoMo dohodl s vlivnými komunikačními společnostmi na vývoji celosvětového standardu sítí čtvrté generace, ve kterých by mělo být možné stahovat data rychlostí 30 – 100 Mb/s. Ty by se mohly začít budovat už v roce 2008, ale vzhledem k poklesu zájmu o sítě třetí generace je celkem jasné, že se v Evropě takových sítí ještě několik let nedočkáme.

Diskuze (18) Další článek: Sony Ericsson P300: univerzální datová karta na GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA

Témata článku: Ostatní, Síť, Rychlost, Generace

Určitě si přečtěte