Škodí mobil zdraví? Švédové tvrdí, že ano

Švédský lékařský institut včera vydal tiskovou zprávu, ve které shrnuje výsledky svého průzkumu vlivu mobilních telefonů na lidský organismus. Výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří více než deset let používají mobilní telefon, se objevuje zvýšené riziko vzniku nádoru zvukového nervu, a právě na straně hlavy, kde nejčastěji drží mobil. U uživatelů, kteří mobil používají kratší dobu, se tato náchylnost k onemocnění neprojevila.

Dobrou zprávou může být, že před deseti lety se ve Švédsku používala pouze analogová technologie NMT s vyššími vysílacími výkony než má dnešní GSM. Nelze ale na druhou stranu prokázat, jestli je na vině pouze tento systém a že u GSM nic podobného nehrozí.

Průzkum probíhal po tři roky v různých oblastech Švédska. Bylo osloveno 150 pacientů, kteří trpěli touto chorobou, a k tomu 600 zdravých lidí. U vzorku respondentů, kteří přes deset let používali mobilní telefony, se riziko výskytu nádoru zdvojnásobilo. Pokud se bere v úvahu strana hlavy, ke které se telefon nejčastěji přikládá, je riziko až čtyřnásobné.

Nádor zvukového nervu není zhoubný, v běžné populaci se objevuje u jednoho dospělého člověka na 100 000 lidí za rok.

Témata článku: Zdraví, Mobil, Lidský organismus

Určitě si přečtěte

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16

Philips dá smysl nositelnostem. Zaměří se na péči o zdraví

Philips dá smysl nositelnostem. Zaměří se na péči o zdraví

Philips se ve velkém vrhá do nositelností. Zajímavé je, že nechce konkurovat Apple Watch, nebo Samsungu. Jeho nositelnosti mají zlepšit péči o lidské zdraví.

27.  5.  2016 | Kůžel Filip | 1

Víte, kolik stojí Vaše zdraví?

Víte, kolik stojí Vaše zdraví?

(Inzerce) Obyvatelé České republiky se neorientují v cenách zákroků hrazených zdravotními pojišťovnami.

23.  3.  2015 | Inzerce

Nejlepší aplikace pro monitoring zdraví a fitness

Nejlepší aplikace pro monitoring zdraví a fitness

Podle vašich doporučení jsme vybrali nejlepší aplikace pro monitoring zdraví a fitness. Co instalovat pro sledování vašich výkonů?

7.  10.  2014 | Chroust Martin