Škodí mobil zdraví? Švédové tvrdí, že ano

Švédský lékařský institut včera vydal tiskovou zprávu, ve které shrnuje výsledky svého průzkumu vlivu mobilních telefonů na lidský organismus. Výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří více než deset let používají mobilní telefon, se objevuje zvýšené riziko vzniku nádoru zvukového nervu, a právě na straně hlavy, kde nejčastěji drží mobil. U uživatelů, kteří mobil používají kratší dobu, se tato náchylnost k onemocnění neprojevila.

Dobrou zprávou může být, že před deseti lety se ve Švédsku používala pouze analogová technologie NMT s vyššími vysílacími výkony než má dnešní GSM. Nelze ale na druhou stranu prokázat, jestli je na vině pouze tento systém a že u GSM nic podobného nehrozí.

Průzkum probíhal po tři roky v různých oblastech Švédska. Bylo osloveno 150 pacientů, kteří trpěli touto chorobou, a k tomu 600 zdravých lidí. U vzorku respondentů, kteří přes deset let používali mobilní telefony, se riziko výskytu nádoru zdvojnásobilo. Pokud se bere v úvahu strana hlavy, ke které se telefon nejčastěji přikládá, je riziko až čtyřnásobné.

Nádor zvukového nervu není zhoubný, v běžné populaci se objevuje u jednoho dospělého člověka na 100 000 lidí za rok.

Diskuze (22) Další článek: Talby: japonská supertenká lahůdka

Témata článku: Zdraví, Lidský organismus, Zvýšené riziko, Mobil

Určitě si přečtěte