Skvrny na slunci ovlivňují přesnost GPS

Výzkumníci z Cornellovy univerzity během prosincové nebývale silné sluneční aktivity dokázali, že sluneční erupce mohou mít významný vliv na GPS a další systémy, které pracují s rádiovými vlnami. Svá zjištění před několika dny přednesli na konferenci Space Weather Enterprise Forum. Její pořadatel, americký úřad National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), k problému vydal tiskovou zprávu, ze které čerpám informace do tohoto článku.

Během erupcí se do vyšší vrstev sluneční atmosféry dostávají elektrony s vysokou energií. Vznikají tím rádiové vlny, které v širokém frekvenčním pásmu pokračují také směrem k Zemi. Rádiové vlny na těchto frekvencích působí jako šum, který může mít mimo jiné vliv na GPS a jiné navigační systémy. Důsledkem mohou být výpadky nebo chybně určená poloha.

Na koho svést, když nenajdete keš

Nejde přitom jen o teoretická varování. Dne 6. prosince 2006 Slunce vykazovalo nebývale silnou erupční aktivitu. Emise záření byly ve špičce dvacet tisíckrát silnější než u zbytku Slunce. To mělo za následek výpadky příjmu u mnoha GPS přijímačů. Tato energie by už teoreticky mohla být schopná vyřadit z provozu satelitní navigační systém na osvětlené straně Země.

Vědci na Cornellově univerzitě díky tomu dokázali přesně změřit, jaký vliv mají sluneční výboje na navigační signál. Zjistili, že problém je vážnější, než se očekávalo, a obávají se, co se stane u příštího slunečního maxima.

Erupce z 6. prosince ovlivnily také systém WAAS, který se používá při civilním letectví. Díky robustní architektuře zde sice vlivy nebyly tak silné jako u uživatelských GPS, přesto ani zde není možné brát důsledky na lehkou váhu. Ovlivněna byla i síť přesných stanic systému Global GPS Network, který provozuje úřad NASA.

Sluneční aktivita stoupá a klesá v jedenáctiletých periodách, další vrchol nás čeká v roce 2011. Erupce z loňského prosince ale byly extrémně silné a nedá se říct, kdy se v podobné intenzitě budou opakovat. Přesto je nutné s podobnými vlivy počítat a náprava však není jednoduchá. Lze ji provést buď na straně GPS přijímačů, úpravou antén, které odstíní vlivy Slunce, nebo výměnou satelitů a zesílením vysílaného signálu. Citlivé a důležité systémy by proto neměly být odkázány jen na přesnost GPS.

Další informace: Google News

Diskuze (8) Další článek: Amapy.cz: uživatelské opravy a souřadnice POI pro GPS

Témata článku: , , Civilní letectví, Cornell, Pře, Google News, Oceanic +, Přesnost