Slovenskou CDMA licenci získal Orange

Telekomunikační úřad Slovenské republiky dnes otevíral nabídky za licenci pro pásmo 870 MHz (více v tomto článku). Ze třech doručených obálek vyřadil kvůli nesplnění podmínek v našem regionu neznámou irskou firmu Irish Logic System Ltd. V boji o příští datovou síť se tak utkali dva ze současných operátorů: Orange a Telefónica O2. Právě Telefónica za normálních okolností mohla být mírným favoritem, i když v současnosti staví vlastní GSM síť a licenci na (nejen) datovou 3G síť má v kapse už dlouho.

Protože jediným kritériem byla cena, rozhodování netrvalo dlouho. Vítězem tenderu se nakonec stal Orange Slovensko s nabídkou ve výši 40 milionů slovenských korun (asi 31,2 mil. Kč). V krátkém stanovisku, jež získala MobilMania.sk, Orange mluví o dalším rozšiřování datového portfolia a pokrývání odlehlejších oblastí. Je to výhodnější než 3G: s 870 MHz získá lepší pokrytí než s 2100 MHz, o něco nižší kapacita CDMA bude stačit a 3G datové programy s HSPA budou lépe prodejné jakožto prémiové.

Očekáváme také, že pokrytí se nevyhne ani hustě obydleným oblastem. Orange na to má zdrojů dost, děravé pokrytí nikdo nechce a může také ulehčit svému 3G, které, jak dokazují nedávné testy, hlavně večer rychlostně nedostačuje.

Váš názor Další článek: O2 odmění nové zákazníky služby Internet ADSL

Témata článku: Orange, Operátoři, Ostatní, CDMA, Slovensko

Určitě si přečtěte