Slovenskou CDMA licenci získal Orange

Telekomunikační úřad Slovenské republiky dnes otevíral nabídky za licenci pro pásmo 870 MHz (více v tomto článku). Ze třech doručených obálek vyřadil kvůli nesplnění podmínek v našem regionu neznámou irskou firmu Irish Logic System Ltd. V boji o příští datovou síť se tak utkali dva ze současných operátorů: Orange a Telefónica O2. Právě Telefónica za normálních okolností mohla být mírným favoritem, i když v současnosti staví vlastní GSM síť a licenci na (nejen) datovou 3G síť má v kapse už dlouho.

Protože jediným kritériem byla cena, rozhodování netrvalo dlouho. Vítězem tenderu se nakonec stal Orange Slovensko s nabídkou ve výši 40 milionů slovenských korun (asi 31,2 mil. Kč). V krátkém stanovisku, jež získala MobilMania.sk, Orange mluví o dalším rozšiřování datového portfolia a pokrývání odlehlejších oblastí. Je to výhodnější než 3G: s 870 MHz získá lepší pokrytí než s 2100 MHz, o něco nižší kapacita CDMA bude stačit a 3G datové programy s HSPA budou lépe prodejné jakožto prémiové.

Očekáváme také, že pokrytí se nevyhne ani hustě obydleným oblastem. Orange na to má zdrojů dost, děravé pokrytí nikdo nechce a může také ulehčit svému 3G, které, jak dokazují nedávné testy, hlavně večer rychlostně nedostačuje.

Váš názor Další článek: O2 odmění nové zákazníky služby Internet ADSL

Témata článku: Orange, Operátoři, Ostatní, CDMA, Slovensko

Určitě si přečtěte

Nordic Telecom dá vale CDMA, příští rok spustí LTE. Zákazníci nový hardware dostanou

Nordic Telecom dá vale CDMA, příští rok spustí LTE. Zákazníci nový hardware dostanou

** Nordic Telecom chce být 4. mobilním operátorem, pomoci má LTE ** Stávající zákazníci budou vybaveni novým zařízením i SIM kartami ** Klíčová však bude aukce frekvencí v pásmu 700 MHz

24.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 49

Celot: druhý modem pro vodafonní CDMA

Celot: druhý modem pro vodafonní CDMA

Vodafone v říjnu přijde s alternativou už testovaného modemu AnyData. Kombo modem Celot je menší, stojí stejně a chybí mu baterie.

30.  9.  2010 | Kůžel Filip | 12

HTC Hero pro sítě CDMA změnil design

HTC Hero pro sítě CDMA změnil design

5.  9.  2009 | Tomek Pavel | 3

Philips představuje první mobil pro GSM/CDMA sítě

Philips představuje první mobil pro GSM/CDMA sítě

Dvě novinky od Philipsu spadají výbavou do průměru, model C600 se ale umí napojit na BTS dvou typů sítí. U nás téhle vlastnosti nevyužijeme.

18.  6.  2009 | Láska Jan | 4

Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny

Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny

Na bezdrátový internet už nenarazíte pouze v kavárnách a obchodních centrech. Surfovat můžete i za jízdy v autobusu.

4.  1.  2008 | Láska Jan | 60