Slovník Zi se chystá do smartphonů Series 60: všechno zlé pryč!

Nejznámějším produktem společnosti Zi Corporation je slovník Zi pro rychlé psaní na mobilních telefonech. Tato firma předevčírem oznámila, že se dohodla s Nokií, a zájemci o licenci grafické nadstavby Symbian Series 60 mohou slovník Zi použít ve svých telefonech.

My můžeme jen doufat, že se této možnosti chytí jen značky, které u nás neprodávají telefony, nebo že Zi Corporation podstatně vylepší českou verzi svého slovníku. Současný produkt, který v České republice používají telefony Alcatel, je totiž stále velmi špatný. I když se Zi v posledním modelu Alcatel OT 756 zlepšil, ve srovnání s T9 nemá moc šancí.

V duelu mezi Alcatelem One Touch 756 a Siemensem CX65 jsme oba slovníky vyzkoušeli na stejném textu:


T9 versus Zi

Na testování psaní textovek jsme byli hodně zvědaví. Očekávali jsme tuhý boj mezi osvědčeným slovníkem T9 a méně rozšířeným Zi. Jako text pro testování jsme použili perex (úvodník) staršího článku, jen jsme vynechali číselné označení typů telefonů.

Výsledek nás nepřekvapil vítězem, ale odstupem, který získal. V textu o 44 slovech se T9 v Siemensu jen třikrát netrefila napoprvé na myšlené slovo, ale všechna znala. Alcatel se slovníkem Zi musel takto vyměnit osm slov a dalších osm se musel naučit, protože je vůbec neznal.

Zajímavé bylo sledovat také čas strávený nad psaním textovky. Zatímco u Siemensu jsme byli hotovi za pár desítek sekund, s Alcatelem jsme válčili několik minut. Pravdou je, že jsme všichni v redakci navyklí na T9 a marně jsme hledali nějakého zkušeného uživatele slovníku Zi, ale tohle je možná až příliš. Na druhou stranu má slovník používaný u Alcatelu schopnost slova domýšlet, takže je pisatel nemusí dokončovat. Byla by to vlastnost jistě vítaná, ale kdyby měl slovník dostatečnou slovní zásobu. Stalo se nám například, že slovo „telefonu“ slovník neznal a okamžitě ho proto doplnil na slovo telefonuj. Jistě nemusím popisovat, jak to dokáže člověka rozčílit, když se mu to stane hned několikrát po sobě.

Nedalo nám to a chtěli jsme slovník Zi také trochu pochválit. Do slovníku jsme přidali neznámá slova a napsali textovku znovu. Výsledkem bylo jedenáct vyměňovaných slov i při opakovaném zadání. Mylně jsme se domnívali, že má schopnost pamatovat si slova, která uživatel nejčastěji používá a nabízet je na první pozice.

Diskuze (7) Další článek: Eurotel a nový levný tarif pro studenty

Témata článku: Alcatel One Touch 756, Series


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11