Slunce, teplo a vibrace. Čip z MIT přinese revoluci v nabíjení

Mobilní telefony jsou žrouti elektrické energie. Vědci vyvíjejí nejrůznější revoluční akumulátory, které mají prodloužit jejich výdrž. Není ale jednoduché uvést je do praxe a zatím tak musíme naše mobily dennodenně nabíjet. Tomuhle úkonu by ale díky MIT mělo odzvonit.

Vědci z MIT přišli s geniálním řešením. Místo na akumulátor se zaměřili na nabíjení a zkonstruovali čip, který vyrábí elektrickou energii hned z několika zdrojů: tepla (až 0,15 V), světla (až 0.7 V) a vibrací (až 5 V). Tyto zdroje ale dodávají energii neprakticky – přerušovaně a nepředvídatelně. Čip však dokáže díky svému kontrolnímu systému inteligentně mezi zdroji přepínat. Pokud čip odevzdává elektřinu z jednoho zdroje např. do akumulátoru, zároveň ukládá elektřinu ze zbylých zdrojů do kondenzátorů. Z nich je možné elektřinu později odvést a využít ji k napájení dalšího spotřebiče. Čip je tak velmi efektivní, protože ani trocha energie nepřijde na zmar a výtěžek je co největší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obr. 1: Elektřina ze zvětla, vibrací a tepla. Obr. 2: Tvůrci čipu Bandyopadhyay a Chandrakasan

Čip se bude integrovat mj. do mobilních zařízení, kterým má zajistit energetickou soběstačnost. Díky tomuto „čistému“ zdroji elektřiny se navíc pomůže životnímu prostředí.

Jak se vyrábí...

Zdroje: Engadget.com, PHYS.org, MIT

Diskuze (11) Další článek: Jolla: odešli z Nokie a vdechnou nový život platformě MeeGo

Témata článku: , , , Geniální řešení, Vibrace, Tep, Massachusetts, Zmar, Mít, Teplo, Elektřina, Slunce, Čip