Sony Ericsson v krizi: pokles zisků, propouštění zaměstnanců

V očekávání bídných výsledků za druhý kvartál varoval své akcionáře Sony Ericsson už před třemi týdny. Nyní výrobce zveřejnil konečná čísla a situace pro něj není vůbec růžová. Prodal sice 24,4 milionů přístrojů, což je velmi podobné prvnímu čtvrtletí tohoto roku a rovněž meziroční změna činí pouze půl milionu ve prospěch Q2 2007, ale co se týče vykázaného zisku, tak úplně propadl. Jeho čisté zisky po zdanění totiž za poslední kvartál činily jen 6 milionů euro, což představuje meziroční pokles o 214 milionů! A oproti Q1 2008 následný pokles o 127 milionů. Poklesl i průměrný příjem z jednoho prodaného kusu, zatímco loni činil 125 euro a za první kvartál tohoto roku 121 euro, nyní je to 116 euro. Zajímavé je, že celkové tržby ve výši 2,82 miliardy euro se od minulých období zase tak nelišily, oproti předchozímu kvartálu je to dokonce více, rozhodující pro akcionáře je ale čistý zisk, jenž zaznamenal propad o závratných 95%.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson je na tom bledě. Že by další případ á la Motorola?

Jednoduchou analýzou lze dospět k závěru, že Sony Ericsson doplatil na nízký zájem o jeho telefony střední a vyšší třídy, na špatných číslech se podepsalo i málo nových modelů a inovací, a samozřejmě sílící konkurence. Výrobci chybí silné portfolio low-endů, které by mohl směřovat na rozvíjející se trhy. Jiskřičkou naděje zůstává vyhlížený komunikátor Xperia a sedm nových modelů ohlášených ve druhém čtvrtletí, včetně prvního 8 Mpx mobilu, CyberShotu C905. V současné době se také na trh dostává dalších dvanáct novinek reprezentující nižší, střední i vyšší třídu.

Neblahé výsledky pocítí nejen akcionáři švédsko-japonského výrobce, ale také zaměstnanci. Propouštění pod rouškou restrukturalizace oznámil prezident Sony Ericssonu Dick Komiyama. Chce začít šetřit, a to rovnou 300 milionů euro ročně, takže zatím nespecifikovaní zaměstnanci si budou postupem času muset hledat obživu jinde. Další měsíce tohoto roku ukáží, co se bude dít dál. Podobně totiž začínala krize i u Motoroly. Dnes je její hodnota směšně nízká a odevzdaně čeká na převzetí zatím neznámým investorem.

Diskuze (54) Další článek: Nepředstavený Palm Treo 800w u prvních zákazníků

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nízký zájem, Son, Pokles, Zisk


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136