Sony představuje první 12Mpx snímač pro mobily

Zatímco bitva megapixelů mezi fotomobily se postupně přesouvá z pásma 5 megapixelů na 8Mpx, inženýři na Dálném východě nespí a představují první obrazový snímač CMOS pro mobilní telefony s počtem 12,25 milionu efektivních pixelů. I když se už před časem spekulovalo, že jako první dosáhne hranice 12Mpx korejský Samsung, nejdříve svůj dvanáctimegapixelový fotočip oficiálně uvedla japonská společnost Sony.

Klepněte pro větší obrázek
Rozměry nových čipů jsou v jednotkách milimetrů

Asijská polovina sdružení Sony Ericsson představila obrazový snímač CMOS velikosti 1/2,5" s typovým označením IMX060PQ. Pochází ze série Exmor a nabízí pro mobilní telefony v současnosti nejvyšší hodnotu rozlišení 12 a čtvrt milionu pixelů. Nový fotografický modul bude vybaven automatickým ostřením a podle Sony byl měl být komerčně dostupný od března 2009.

Znamená to, že už v první polovině příštího roku bychom se mohli dočkat nových Cybershotů z dílny Sony Ericsson. Jejich cena by neměla být kvůli novému fotočipu o moc vyšší než u současných osmimegapixelů, jako je Sony Ericsson C905 nebo LG Renoir, Sony hodnotu 12Mpx snímače vyčíslilo v přepočtu na zhruba 500 korun.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázkový snímek pořízený novým 12Mpx fotočipem

Mimo uvedený snímač Sony představilo ještě další dva čipy pro mobily:

  • IMX046PQ, 1/3,2" CMOS s rozlišením 8,11 Mpx
  • IMX045PQ, 1/4" CMOS s rozlišením 5,15 Mpx

Díky jejich miniaturním rozměrům by dále mohly klesat fyzické parametry i těch nejvybavenějších fotomobilů, jako uživatelé bychom nejvíc uvítali zejména co nejmenší tloušťku. Příliš malá plocha čočky ale neprospívá kvalitě fotografií, při velkém počtu megapixelů dochází k obrovské kompresi a následně nežádoucím deformacím a zkreslení obrazu fotografie.

Sony však tvrdí, že má vše pod kontrolou a i když jsou jeho nové fotomoduly opravdu miniaturní, dokáží vytvořit snímek vysoké obrazové kvality. Má to umožnit unikátní struktura pixelů a použití několika nových technologií zpracování a konverze obrazu z dílen Sony. Na reálné výsledky si budeme muset počkat ještě necelý půlrok.

Zdroj: Sony

Diskuze (29) Další článek: Dior: módní ikona přijde i do Česka

Témata článku: Sony, Smartphony, Ostatní, Sony Ericsson C905, Snímač, Mobil, Malá plocha, Son

Určitě si přečtěte