Sony vyvinulo hybridní palivový článek pro mobily

Sony vyvinulo hybridní palivový článek pro mobily

Pokud jste sledovali zpravodajství z letošního Světového mobilního kongresu, mohli jste si přečíst i článek na téma Toshiba a její prototyp mobilu s palivovým článkem „živící se“ metanolem. Nezahálejí ale ani další výrobci spotřební elektroniky, svůj prototyp palivového článku pro mobilní telefony předvedla i konkurenční Sony. Článek od Sony měří 50 × 30 × 10 milimetrů a lze ho ukrýt v dlani. Podobně jako Toshiba využívá i Sony pokročilou technologii DMFC, tedy Direct Methanol Fuel Cell, aby ale článek vyhověl nárokům na využití v praxi, je ale složen z dalších komponent. Ty tvoří především palivový usměrňovač, řídící obvod a konečně lithium polymerová baterie. Japonský výrobce sice představil několik konceptů už dříve, nyní jde ovšem o plně funkční prototyp určený ke komercializaci, což potvrdili inženýři Sony z Laboratoře materiálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový hybridní palivový článek se vejde do dlaně • procesy probíhající uvnitř článku

Systém DMFC využívá jako palivo metanol, k oxidaci dochází na anodě, ale přes několik reakčních mezistupňů, které výrazně zpomalují rychlost reakce. Oxidace metanolu je tedy v porovnání s vodíkem pomalejší, což má za následek nižší napětí na článku. K anodě se přivádí roztok metanolu ve vodě. Při jeho konečné oxidaci se odtrhávají volné elektrony a vznikají tak vodíkové kladné ionty přičemž se uvolňuje plynný oxid uhličitý. Nový prototyp Sony má ještě tu výhodu, že se jedná o tzv. hybridní palivový článek, který napájí lithium polymerovou baterii, takže si dokáže poradit s výkyvy při odebírání proudu. Článek by měl mít výkon zhruba 3 watty, což je pro mobilní zařízení dostačující. Co do výdrže slibuje výrobce 14 hodin přehrávání videa na 10 mililitrů metanolu.

Zdroj: Tech On

Témata článku: Sony, Příslušenství

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Stepanek.84 6. 5. 2008 14:22:33
    Absolutní nesmysl? B-] A myslite to vazne, nebo si to jen nedovedete...
  • Fido 6. 5. 2008 10:32:59
    Jeste ale doplnim jednu obavu. Metanol patri mezi jedy a tudiz je jeho...
  • Fido 6. 5. 2008 10:28:07
    Presne tak. Pro notebooky je to snad konecne reseni mobility. A pro...
Určitě si přečtěte

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1


komerční sdělení

Komerční sdělení