Sony vyvinulo hybridní palivový článek pro mobily

Pokud jste sledovali zpravodajství z letošního Světového mobilního kongresu, mohli jste si přečíst i článek na téma Toshiba a její prototyp mobilu s palivovým článkem „živící se“ metanolem. Nezahálejí ale ani další výrobci spotřební elektroniky, svůj prototyp palivového článku pro mobilní telefony předvedla i konkurenční Sony. Článek od Sony měří 50 × 30 × 10 milimetrů a lze ho ukrýt v dlani. Podobně jako Toshiba využívá i Sony pokročilou technologii DMFC, tedy Direct Methanol Fuel Cell, aby ale článek vyhověl nárokům na využití v praxi, je ale složen z dalších komponent. Ty tvoří především palivový usměrňovač, řídící obvod a konečně lithium polymerová baterie. Japonský výrobce sice představil několik konceptů už dříve, nyní jde ovšem o plně funkční prototyp určený ke komercializaci, což potvrdili inženýři Sony z Laboratoře materiálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový hybridní palivový článek se vejde do dlaně • procesy probíhající uvnitř článku

Systém DMFC využívá jako palivo metanol, k oxidaci dochází na anodě, ale přes několik reakčních mezistupňů, které výrazně zpomalují rychlost reakce. Oxidace metanolu je tedy v porovnání s vodíkem pomalejší, což má za následek nižší napětí na článku. K anodě se přivádí roztok metanolu ve vodě. Při jeho konečné oxidaci se odtrhávají volné elektrony a vznikají tak vodíkové kladné ionty přičemž se uvolňuje plynný oxid uhličitý. Nový prototyp Sony má ještě tu výhodu, že se jedná o tzv. hybridní palivový článek, který napájí lithium polymerovou baterii, takže si dokáže poradit s výkyvy při odebírání proudu. Článek by měl mít výkon zhruba 3 watty, což je pro mobilní zařízení dostačující. Co do výdrže slibuje výrobce 14 hodin přehrávání videa na 10 mililitrů metanolu.

Zdroj: Tech On

Témata článku: Sony, Příslušenství, Mobil, Článek

Určitě si přečtěte

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Jak vybrat mobil, když se bojíte rozbitého displeje

Jak vybrat mobil, když se bojíte rozbitého displeje

** Takový výběr je jednoduchý, ale takový mobil pravděpodobně nechcete. ** Takže se zaměříme na výběr ochrany. Jaké pouzdro vybrat? ** Připravte se, že bez kompromisu to nepůjde.

8.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 20

Google Pixel Buds: Umělá inteligence na provázcích

Google Pixel Buds: Umělá inteligence na provázcích

4.  10.  2017 | Kůžel Filip | 4


komerční sdělení

Komerční sdělení