Společná informace mobilních operátorů k přečíslování

Společná informace mobilních operátorů k přečíslování

Praha, 5. září 2002 – Na základě rozhodnutí ČTÚ dojde v  noci z  21. na 22. září 2002 v  rámci celé České republiky k přečíslování telefonních stanic. V  této souvislosti bude provedena řada změn, o kterých bychom Vás touto cestou rádi informovali, a to i přesto, že se mobilních operátorů dotknou jen okrajově. Při používání všech telefonních čísel mobilních operátorů bude pouze odstraněna nula z  předčíslí – uživatelé budou vytáčet namísto 0602, 0603 a 0608 jen 602, 603 a 608. Všechny předvolby operátorů zůstanou v  pozměněné podobě (tedy bez nuly) platné nejméně dalších osm let.

V  rámci přečíslování dojde k  sjednocení délky všech telefonních čísel. Telefonní čísla mobilních i pevných telefonních sítí tak budou mít od 22. září v  národním formátu jednotnou délku 9 číslic. Při volání do mobilních sítí přestanou klienti používat předvolbu „0“. Naopak nezměněna zůstanou mobilní čísla v mezinárodním formátu (tedy formát s  předvolbou +420).

Ačkoliv se přečíslování dotkne drtivé většiny občanů ČR, je možné jeho dopady včasnou přípravou minimalizovat.

Již nyní proto doporučujeme:

 • ukládat nová mobilní čísla do svého telefonního seznamu v  mezinárodním formátu, tzn. s  předvolbou +420. Takto uložená čísla se po přečíslování nezmění;
 • zkontrolovat telefonní seznam ve Vašem telefonu a všechna mobilní telefonní čísla přepsat do mezinárodního formátu;
 • pokud jste si sami nastavili telefonní číslo Vašeho SMS centra, přístupového bodu do internetu a do WAPu, zkontrolovat si v  menu telefonu, zda i toto telefonní číslo je uloženo v  mezinárodním formátu (pokud jste neměnili nastavení od svého operátora, máte číslo standardně uloženo v  mezinárodním formátu, který se nemění).

Po přečíslování:

si překontrolujte ještě jednou všechna telefonní čísla ve Vašich telefonních seznamech a proveďte změny čísel pevných linek. Informace o těchto změnách a o podpoře ze strany Vašeho mobilního operátora naleznete například na webových stránkách Vašeho mobilního operátora.

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Filip Marvan 16. 9. 2002 21:11:27
  Jak to bude napriklad s T-mobile Nej? Budu tam to cislo muset zadat znova?...
 • Marty 8. 9. 2002 21:37:46

  Tak mě napadlo, co bude s tísňovými čísly 150, 155, 156, 158 v...

 • Marty 7. 9. 2002 20:17:58
  Jo, seš první v prd..i;, pak dej vědět, jak tam je, bo se tam fšeci sejdem...

komerční sdělení

Komerční sdělení