Správce souborů pro WP8.1 od samotného Microsoftu

Operační systém Windows Phone 8.1 přináší uživatelům, ale zejména vývojářům spousty nových možností. Proto se prakticky okamžitě po uvolnění vývojářské verze systému Windows Phone 8.1 začaly v obchodu s aplikacemi objevovat první správce souborů, což bylo do té doby na redmondském systému tabu. Microsoft svůj systém postavil na jednoduchosti a na principu, že když uživatele nikam nepustíme, nic nepokazí. Proto měla každá aplikace přístup pouze ke svým druhům souborů, data ukládala do prostor pro sebe vyhrazených, ale uživatel s nimi nemohl libovolně manipulovat. To se nyní mění a dokonce i Microsoft, jak bylo dříve slíbeno, vydal během včerejšího dne svého oficiálního správce souborů s jednoduchým názvem Soubory (orig. Files).

Neomezený přístup (skoro)

V návaznosti na předchozí odstavec je rozhodně důvod k jásotu. Nový Internet Explorer, který umožňuje z internetu stahovat i systémem (aplikacemi) nepodporované soubory a ukládat je do telefonu, tak má mnohem větší smysl. Cokoliv nyní z internetu stáhnete, to ve správci souborů najdete a přes Soubory nasdílíte dále. Například emailem už tak můžete posílat přílohy všeho druhu. Bohužel, systému stále zůstala drobná schizofrenie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Schizofrenie v praxi. V aplikaci Adobe Reader zobrazím všechny stažené soubory, v Souborech jenom jeden. Ten, který jsem stáhnul z internetu, ostatní přišly jako příloha emailu. S Office dokumenty je to stejné.

Soubory typu PDF nebo například dokumenty z hubu Office, které vám přijdou emailem, si systém stále ukládá do vyhrazených částí úložiště, kam ani Soubory nemají přístup. Takže PDF dokumenty, které vám emailem přijdou, tak dál pošlete jedině z příslušné aplikace a soubory z hubu Office zase jenom od tam. Je to poněkud zvláštní, když samotnou složku Dokumenty v Souborech najdete a v ní najdete i dokumenty, které jste například nahráli dříve přes počítač.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkově se ale Soubory Microsoftu povedly. Vzhledem k tomu, že podporují režim na šířku, by do budoucna zejména majitelé Lumií 1320 a 1520 jistě uvítali dvě okna vedle sebe. Práce by se přinejmenším zjednodušila.

Soubory samozřejmě zvládají veškeré důležité úkoly. Umí kopírovat, mazat, vytvářet složky, přejmenovat, nastavit si můžete různé druhy řazení souborů a u obrázků dokonce uvidíte miniaturu, jako je tomu na dospělých Windows. U textu a dalších souborů už ale náhledy nečekejte. Samozřejmostí je zobrazení adresářové struktury na paměťové kartě, je-li vložena. Aplikace nabízí příkladnou rychlost, vzhledově zapadá do koncepce systému, respektuje volbu vámi zvoleného barevného schématu a jako jedna z mála oficiálních aplikací od Microsoftu má i průhlednou Live Tile. Pokud tak nepotřebujete složitější funkce, které jsou schopny nabídnout ostatní správce souborů, toužíte po čistém, jednoduchém a oficiálním řešení, jsou Soubory rozhodně tou správnou volbou.

Stahujte Soubory z Windows Phone Store (pouze pro WP8.1):

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Microsoft, Windows, Smartphony, Ostatní, Microsoft

75 komentářů

Nejnovější komentáře

  • twistedTSD 2. 6. 2014 9:36:05
    File manager nikdo nepoužívá, je to zbytečný pohrobek proti filozofii...
  • Josef Fousek 2. 6. 2014 9:06:00
    jako první verze super, ale konkurenční (byť placené) filemanagery toho...
  • Rover623 1. 6. 2014 22:32:38
    Svět se zcvoknul, zatímco MS do svého WP funkce přidává, tak Google je...
Určitě si přečtěte

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

Včera | Láska Jan | 7

OnePlus 5 je zde! Číňanům se podařilo srazit cenu top modelu pod 14 tisíc

OnePlus 5 je zde! Číňanům se podařilo srazit cenu top modelu pod 14 tisíc

** OnePlus 5 nepřináší revoluci mezi top smartphony ** Ukazuje ale, že i vlajkový model se dá nabízet výrazně levněji ** Nižší cenu umožňuje zejména specifický model distribuce bez prostředníků

20.  6.  2017 | Láska Jan | 100

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17