Studie: může mobil v letadle způsobit problémy?

O používání mobilních telefonů na palubě letadel se už napsalo hodně. Někdo přístup leteckých společností, které mobilní telefony kategoricky zakazují, hájí, jiní jej až do roztrhání těla kritizují. Pravda, pokud vám letuška u stojánky tvrdí, že pokud okamžitě neschováte telefon, tak „spadne navigace a pilot ji bude muset hodinu nahazovat“ (doslovná citace), pomyslíte si, že tady někdo přehání. Na druhou stranu ale vliv rádiových vln na elektronická zařízení v letounu nelze brát úplně na lehkou váhu.

Britský úřad pro letectví loni provedl průzkum, jehož cílem bylo prokázat, jestli při používání mobilu existuje riziko, které by mohlo ovlivnit bezpečnost leteckého provozu. Úřad ve spolupráci s mobilním operátorem Vodafone v laboratorních podmínkách ověřil, co udělá telefon s přístroji pro leteckou rádiovou komunikaci, navigačními zařízeními (například pro automatické přiblížení k přistávací dráze) nebo gyroskopickými kompasy. Testovaly se mobilní telefony pro pásma 900 a 1 800 MHz, ale také vysílačky systému Tetra.

Výsledky průzkumu si můžete stáhnout ve formátu PDF z webu zmíněné instituce. Jsou samozřejmě anglicky, ale stojí za přelouskání. Britský úřad pro letectví doporučuje leteckým společnostem neměnit současný restriktivní postoj k mobilům na palubě letadel, protože se projevily následující problémy (zejména při vysílání v pásmu 1 800 MHz):

  • odchylky magnetického kompasu od skutečného směru
  • nestabilní chování ukazatelů
  • až pětistupňová odchylka navigačního systému VOR
  • přehození směru směrem k/směrem od u navigačního systému VOR
  • chyby ve směrové navigaci, aniž by je odhalily kontrolní mechanismy
  • snížená citlivost zařízení pro příjem směrového paprsku ILS
  • šum v audiosystémech

Zmíněný dokument velmi detailně popisuje jednotlivá zjištění.

Diskuze (41) Další článek: Recenze hry pro N-Gage: Pandemonium

Témata článku: Studie, Snížená citlivost, Tetra, Způsob, Mobil, Let


Určitě si přečtěte

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27