Symbian: první virus, který útočí na paměťovou kartu

F-Secure na svém blogu popsal nový trojský kůň Cardblock.A, který jako první známý virus pro Symbian Series 60 dokáže znepřístupnit paměťovou kartu. K tomu ještě smaže systémové soubory a některé telefony bez tvrdého resetu nebo návštěvy servisu potom nelze zapnout.

Tvůrce trojanu Cardblock.A použil a upravil užitečný program InstantSIS. Ten je určen pro posílání programů mezi dvěma telefony. Virus se nakonec i tak tváří: nabízí uživateli možnost sbalit nainstalované aplikace a poslat je na jiné zařízení.

Ten, kdo si nevzpomene mnohokrát omílané pravidlo, že se nemají spouštět neověřené programy, zapláče nad výdělkem. Trojský kůň smaže systémové soubory telefonu a nad to zamkne paměťovou kartu. Jelikož při tom použije náhodné heslo, po restartování telefonu nastane problém: na kartu se už nikdo nedostane.

K tomu uživatel zjistí, že se smazaly informace o nainstalovaných aplikacích, textové a multimediální zprávy, celý adresář a další systémová data. Může to být ale ještě horší: u telefonů s novější verzí Symbianu, od Nokie 6630 výš, se při zapnutí objeví pouze chybové hlášení. Nepomůže nic než nejtvrdší reset, případně návštěva servisu.

Virů pro smartphony se nemusí bát uživatelé, kteří instalují aplikace pouze z ověřených zdrojů – tj. ne ty, co jim pošle známý, co najdou na internetu (jedním slovem warez). Ti ostatní si musí dát pozor a nepotvrzovat bezmyšlenkovitě každý dialog, který jim telefon nabídne.

Diskuze (17) Další článek: UMTS karta pro notebooky v nabídce Eurotelu

Témata článku: Paměť, Virus, Karta, Warez, Ověřený zdroj, Vir

Určitě si přečtěte