Symbian S60: nový a chytřejší virus Lasco.A

Společnost F-Secure včera oznámila, že se objevil nový virus pro chytré telefony se Symbianem Series 60. Správnou terminologií jde opět o červ, po mnoha variantách, které vycházely z viru Sculls, je zde ale opět něco nového.

Červík nazvaný Lasco.A používá pro své šíření původní starý známý Cabir ve variantě H. Dokáže se tedy sám poslat přes Bluetooth na okolní telefony jako soubor velasco.sis. Takže vypněte viditelnost a nikdy neinstalujte programy, které se vám samy dostanou do telefonu.

Lasco.A je ale chytřejší a prosté šíření přes Bluetooth mu nestačí. V telefonu proto najde všechny instalační soubory ve formátu SIS, které modifikuje – sám se k nim přidá. Kdybyste potom někomu takový program poslali, dostane od vás i dáreček navíc.

Virus je ale zřejmě ještě zákeřnější a na okolní telefony neposílá soubor s názvem velasco.sis, který si snadno zapamatujete, ale přímo infikované instalační balíčky. Popis na F-Secure ale v tomto ohledu není zcela jednoznačný.

Oživeno: F-Secure od včerejška doplnil informace na svém webu a přidal obrázky. Z aktuálního popisu chování je už jasné, že se automaticky rozesílá pouze velasco.sis, nikoli infikované soubory.

Červ naštěstí nijak neškodí, pouze se rozesílá. Nedá se ale vyloučit, že nad ním někdo brzy „nepostaví“ novou verzi, která už bude zákeřnější. To se stalo v případě červu Sculls, jehož šíření je založeno na neškodném viru Cabir.

Další informace: F-Secure

Diskuze (31) Další článek: Dárcovské textovky můžete nyní zasílat i z pevné linky

Témata článku: Virus, Vir, Las


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15