Symbianové Nokie se začínají učit nezkracovat zprávy

V každé recenzi symbianové Nokie jsme doposud psali, že slovník T9 sice pracuje dobře, ale používá znaky s českou diakritikou. Tato rozšířená znaková sada však zabere více paměti a z toho plyne kruté omezení – délka jedné textové zprávy se zkrátí na 70 znaků. Bez háčků a čárek se přitom do jedné textovky vejde 160 znaků.

Tento problém lze obejít psaním textovek bez použití slovníku T9, ale to ubírá drahocenný čas. U novějších telefonů se Symbianem S60 třetí edice už je slovník učenlivý a když slovo s diakritikou třikrát po sobě opravíte za slovo bez diakritiky, už vám nabídne tuto alternativu. To je také zdlouhavé řešení, navíc se diakritika do e-mailů, MMS a poznámek hodí. U starší verze Symbianu problém řešil velmi oblíbený program NaSMS. Vývoj verze pro nový Symbian však stagnuje a poslední uvolněnou verzi se nám nepodařilo spustit. Někteří se proto pustili do vývoje vlastního programu.

Na řešení tohoto probému už začíná konečně pracovat sama Nokia, zatím ale nedospěla do konečného stádia řešení. Jistého postupu jsme si však všimli při testování nové Nokie N76.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia N76 je tenké symbianové véčko

V nabídce nastavení u SMS zpráv již není volba nastavení Kódování znaků úplně zbytečná. Doposud to byla jen nefunkční součást nabídky, ale nyní konečně zastává svou funkci, kterou jsme od ní tak dlouho očekávali. Pokud zvolíte možnost „Omezená podpora“, zpráva se odešle bez diakritiky. Při psaní tedy slova s diakritikou uvidíte, ale odpočet vás ujistí, že máte k dispozici plných 160 znaků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Doposud byla tato volba bez funkce. Teď sice funkci má, ale ještě to chce doladit.

Bohužel, toto funguje jen napůl. Nokia totiž umí tímto způsobem ořezat jen čárky a háčky pouze u některých písmen. Úspěchy jsme zaznamenali se "š" a "ž", neuspěli jsme naopak například se "ř" a "č". Tudíž je tato funkce i nadále nepoužitelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odesíláme textovku s diakritikou (záměrně jen se "š") • doručeno bez diakritiky

Od Nokie už jsme se dříve dozvěděli, že na zpracování této funkce pracuje, ale není to prý tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V Nokii N76 možná vidíme první výsledky práce. Doufejme, že bude brzy dokončena a že bude možné toto vylepšení aplikovat zpětně i na ostatní modely s novým Symbianem.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N76

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bacilko 8. 4. 2008 7:44:07
    trochu od danej témy, ale poradi niekto ako sa vola ten červeny skin, co...
  • Toomi 20. 11. 2007 21:01:27
    Tak zkus napsat "měl" a uvídím kolik ti zbude místa v sms. 67
  • Riso 14. 6. 2007 14:51:41
    Presne tak. Zase som zabil par minut citanim clanku, ktoreho vysledkom je,...
Určitě si přečtěte

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16


komerční sdělení

Komerční sdělení