Synchronizace Nokií s Outlookem: příjmení a až potom jméno

Synchronizační program balíčku PC Suite, který dokáže vyměňovat data mezi podporovanými mobilními telefony Nokia a organizačním programem Microsoft Outlook na stolním počítači, má už léta jednu velmi nepříjemnou vlastnost. Za nic na světě se nenechá donutit, aby v telefonu na prvním místě zobrazil příjmení a až potom jméno. Někomu řazení seznamu podle křestního jména nevadí, pro jiné uživatele je ale taková synchronizace nepoužitelná.

Když ale Nokia nejde k uživateli, musí si uživatel pomoci sám. Pan Patrik Sýkora mi poslal ke zveřejnění makro pro Microsoft Outlook, které dokáže v Kontaktech přehodit jméno a příjmení. Je to verze, která je určena pouze pro první synchronizaci prázdného telefonu a počítačem, případně pro aktualizaci, kdy nastaly změny pouze v Outlooku. Autor ale plánuje vytvořit makro, které bude funkční pro všechny varianty synchronizace.

Současná verze makra přehodí jméno a příjmení, poté provedete synchronizaci a dalším spuštěním makra vrátíte zobrazení Outlooku do původního stavu. Program nyní nemohu vyzkoušet, takže ani zaručit jeho stoprocentní funkčnost. Určitě proto před jeho spuštěním pečlivě proveďte zálohu svého adresáře. V některých případech budete muset také makro upravit pro svůj systém: máte-li anglický Outlook nebo jinak pojmenované složky.

Sub Nokia()
Dim jmeno
Set nms = Application.GetNamespace("MAPI")
Set fld = nms.Folders("Osobní složky").Folders("Kontakty")
Set itms = fld.Items
ItemCount = itms.Count
If ItemCount = 0 Then
MsgBox "Žádné kontakty k převedení"
Exit Sub
Else
MsgBox ItemCount & " kontaktů k převedení"
End If

For i = 1 To ItemCount
Set itm = itms(i)
jmeno = itm.FirstName
itm.FirstName = itm.LastName
itm.LastName = jmeno
itm.Save
Next

MsgBox "Všechny kontakty byly převedeny!"

End Sub

Diskuze (28) Další článek: Jedeme s předplacenkou na dovolenou

Témata článku: Jméno, Synchronizace, Pot, Outlook

Určitě si přečtěte