T-Mobile otevřel na VŠB v Ostravě GSM laboratoř

Tisková zpráva

Ostrava 25. ledna 2005 – Za přítomnosti zástupců Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a společnosti T-Mobile dnes byla v prostorách univerzity slavnostně otevřena laboratoř mobilních komunikací. Po Brně a Praze tak mají i ostravští studenti možnost skloubit své teoretické znalosti s praktickými poznatky, získanými na moderně vybaveném pracovišti. Podobnými laboratořemi, které na technických vysokých školách v České republice podporuje T-Mobile, se přitom v celoevropském měřítku může pochlubit jen hrstka akademických institucí.

„Vzájemná spolupráce s ostravskou technickou univerzitou úspěšně probíhá již pátý rok. Jsme rádi, že se nám nyní podařilo vybudovat laboratoř, která naši spolupráci dále prohlubuje a která, jak věříme, povede k dalšímu rozvoji vzdělanosti v oblasti mobilních komunikací. Podporu mladých technických talentů naše společnost považuje za jednu ze svých priorit,“ říká Zdeněk Vrba, specialista technických projektů společnosti T-Mobile.

Laboratoř mobilních a bezdrátových komunikací je zaměřena všeobecně na mobilní komunikace a bude sloužit zhruba 150 studentům třetích a vyšších ročníků. Ti v ní absolvují vybrané povinné předměty, v jejichž rámci budou provádět nejrůznější laboratorní úlohy a měření. O další využití laboratoře by se měl v blízké době postarat také nový bakalářský studijní program s názvem Mobilní technologie, který již byl akreditován a ve školním roce 2004/05 otevřen.

Laboratoř je vybavena základnovou stanicí Siemens s anténou a veškerým příslušenstvím. Stanice je navíc přímo propojená se sítí T-Mobile. Při výuce a výzkumu mají studenti k dispozici měřicí zařízení, mobilní telefony a SIM karty, na nichž jsou aktivované služby T-Mobile. K předváděcím účelům bude dále sloužit základnová stanice, která se používá pro pokrytí vnitřních prostor budov. V budoucnu bude laboratoř rozšiřována o nové měřicí přístroje a nejnovější technologie.

Vedle nově vybudované laboratoře se T-Mobile podílí na samotné výuce formou odborných přednášek, nabízí konzultace se svými specialisty, pořádá exkurze na základnové stanice či dny otevřených dveří. Dalším stěžejním prvkem je spolupráce se studenty na různých projektech či zadávání bakalářských, diplomových a semestrálních prací. Nejlepší studenti budou moci navíc získat stipendium. 

Kontakt s akademickou půdou udržuje společnost T-Mobile již od svého založení v roce 1996. Vedle ostravské VŠB-TU spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně a Českým vysokým učením technickým v Praze. První mobilní laboratoř v České republice byla otevřena v roce 2000 na VUT v Brně. Zde je nainstalována funkční BTS od Motoroly, která je také přímo propojená do sítě T-Mobile. V této laboratoři budou studenti moci testovat i nedávno spuštěné EDGE. T-Mobile zde také podpořil přípravu skript bezdrátové a mobilní komunikace, ze kterých se učí na zkoušky i studenti jiných vysokých škol. Ve spolupráci s ČVUT, katedrou  elektromagnetického pole, T-Mobile provozuje laboratoř specializovanou na antény. Studenti zde ověřují parametry antén, které jsou později používané v síti T-Mobile. V prostorách katedry telekomunikační techniky ČVUT se připravuje otevření laboratoře zaměřené na datové přenosy. Zatím se studenti s těmito službami sítě T-Mobile setkávají na svých cvičeních.

Diskuze (15) Další článek: Dvě nové Motoroly s Push to talk

Témata článku: T - Mobil, Vrba, MOBI, Lab, Mobil, Vzájemná spolupráce, Laboratoř, VŠB, T Mobil, GSM