T-Mobile posiluje vedoucí pozici v oblasti mobilních dat

- t-zones: 5,5 milionu uživatelů na celém světě
- T-Mobile CZ: 21 % ARPU z nehlasových služeb
- Downloads: 25 milionů stažených motivů, vede hudba
- V sítích T-Mobile posláno 22 miliard SMS

Tisková zpráva, Cannes, Praha 27. února 2004 – V roce 2003 využívalo multimediální služby t-zones 5,5 milionu uživatelů*. Rostoucí zájem o mobilní data se pozitivně odrazil ve zvýšení podílu nehlasových služeb (včetně SMS) na celkovém ARPU. Nejvyšší podíl nehlasových služeb na ARPU vykazuje tradičně Česká republika; T-Mobile Czech Republic zvýšil za poslední rok tento ukazatel z 19 % na 21 %. Další nárůst zaznamenaly downloads a messagingové služby.

t-zones, non voice ARPU

Nejsilnějším „t-zones teritoriem“ je Evropa – v Německu, Velké Británii, Rakousku, České republice a Nizozemí využívá tuto službu 4 miliony zákazníků. Zbývajících 1,5 milionu tvoří zákazníci ve Spojených státech. V České republice je na portálu t-zones registrováno necelých 300 000 uživatelů.

Růst užívanosti datových služeb se výrazně odrazil ve zvýšení podílu nehlasových služeb (včetně SMS) na celkovém ARPU – na evropských trzích činil v loňském roce 16 %, což je o 2 % více oproti roku 2002.

Downloads, novinky v hudbě

V roce 2003 zákazníci T-Mobile na celém světě stáhli 25 milionů motivů, evropští zákazníci pak plnou polovinu z tohoto počtu. Zákazníci T-Mobile v České republice patřili „ke špičce v oboru“ – stáhli 3,2 milionu motivů a předehnali tak i podstatně větší trhy. K nejpopulárnějším kategoriím patří hudba, zvláště vyzváněcí tóny, které tvoří polovinu ze všech downloads.

T-Mobile nedávno uvedl dvě novinky v oblasti mobilní hudby, které si rychle získávají oblibu. Tzv. realtones (poslední generace vyzváněcích tónů založená na skutečných hudebních nahrávkách) byly uvedeny v Německu, Velké Británii a Rakousku v říjnu 2003. Caller Tunes (zvuk či hudba, kterou slyší volající namísto standardního vyzváněcího tónu) zahájily provoz ve Velké Británii v prosinci 2003 a v Německu jako SoundLogo letos v polovině února. Obdobnou službu představil T-Mobile v České republice tento týden.

SMS, MMS; nové typy telefonů

Messagingové služby zaznamenaly v roce 2003 další rychlý růst – zákazníci T-Mobile odeslali 22 miliard SMS zpráv, což ve srovnání s rokem 2002 představuje nárůst o 5,5 miliardy. V Evropě zákazníci poslali 18,3 milionu MMS zpráv, přičemž se počet zákazníků za poslední rok zvýšil desetkrát.

MMS podporuje 39 % všech nových telefonů, 14 % prodaných telefonů je vybaveno fotoaparátem. Nové typy telefonů dále podporují Javu, mají velké barevné displeje, integrovaný fotoaparát, moderní vyzváněcí tóny a jednoduchý přístup k t-zones, často prostřednictvím speciální klávesy. To vše zjednodušuje přístup k službám na tomto mobilním portálu. V roce 2003 více než 90 % z celkového počtu telefonů prodaných v evropských sítích T-Mobile podporovalo datové služby (WAP a/nebo GPRS). Barevným displejem bylo vybaveno 42 % přístrojů, 48 % z nich podporovalo Javu.

Země - data

2003 Celkem EU AT CZ DE NL UK
aktivní uživatelé t-zones 12/2003 GPRS & WAP, kromě MMS (mil.) 5,5 3,97 0,25 0,27 2,22 0,24 0,99
SMS odeslané (mld.) 21,97 17 0,52 1,67 11,24 0.59 2,98
MMS odeslané (mil.) 18,3 0,87 1,29 10,83 0,92 4,39
downloads 2003 – YTD 12/03 (mil.) 24,46 12,46 0,97 3,23 5,06 1,08 2,12

Diskuze (36) Další článek: Je tady někdo, komu nevyhovuje bílé pozadí MobilManie?

Témata článku: Rychlý růst, Oblast, Mobil, Rok ten


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 58

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 15