Test: Jak rychle se píše na komunikátoru Nokia 9500?

V recenzi nového komunikátoru jsem se rozplýval nad kvalitou jeho klávesnice. I když notebook je samozřejmě nesrovnatelně lepší, na Nokii 9500 bych se nezdráhal napsat článek, o e-mailech vůbec nemluvě. Zajímalo mě, jak rychle se na komunikátoru dá psát. Provedl jsem proto malý test rychlosti psaní a na Nokii opsal následující text (jde o začátek recenze):

V dnešní době, kdy výrobci každoročně vychrlí desítky nových mobilních telefonů, se to zdá být až neuvěřitelné: Nokia přichází s novým modelem komunikátoru až po tři a půl letech prodeje staršího modelu. A aby to bylo ještě pikantnější, dá se říct, že Nokia 9210 Communicator byl zastaralý už v době, kdy se objevil: chyběla mu hlavně podpora GPRS, bez které si už léta asi nedokážeme mobilní komunikaci vůbec představit.

Nokia ve své novince 9500 naštěstí nepokračovala ve stejné strategii. Tentokrát jde o funkčně naprosto nadupaný stroj, kterému nechybí snad žádná komunikační funkce. V některých zemích sice už může být na škodu absence podpory sítí třetí generace, nás to ale zatím může nechat v klidu.

Za dlouhé čekání sice můžeme obviňovat Nokii, měli bychom se ale obořit i na její konkurenty. Nikdo jiný totiž nenabídnul zařízení, které by komunikátoru konkurovalo. Neexistuje nic, co by v jednom těle poskytlo telefon, kapesní počítač s plnohodnotnou a dobře použitelnou klávesnicí, komunikační možnosti a kancelářské aplikace. Přes všechny výtky byl starší komunikátor stále jedinečné zařízení. Nokia proto neměla moc důvod spěchat s vývojem následníka.

Celý text má 1 172 znaků a samozřejmě v něm nemohly být překlepy, u všech jsem se vracel a opravoval je. Celé mi to trvalo 6 minut a 41 sekund. To odpovídá rychlosti psaní 175 znaků za minutu, případně 2,92 znaku za sekundu. Obávám se, že rozpoznávání znaků na dotykových displejích nemá sebemenší šanci a těžko se budou chytat i malé klávesnice kapesních počítačů. Není možné zapomenout ani na psaní s českou diakritikou – některá zařízení to vůbec neumožňují.

Vyzkoušel jsem také, o kolik je psaní na komunikátoru pomalejší než na počítači. Celý text jsem na klávesnici notebooku IBM ThinkPad opsal za 2 minuty 32 sekund, tedy rychlostí 463 znaky za minutu (7,71 znaku za sekundu).

Psaní na komunikátoru je tedy v mém případě 2,64× pomalejší než na počítači, rychlost je ale přesto dostatečná. Text navíc v praxi většinou neopisujeme, ale vymýšlíme, což obvykle také chvíli trvá. Prsty proto u Nokie 9500 Communicatoru určitě nebudou pozadu za mozkovou činností.

Diskuze (29) Další článek: Nový Symbian, filmy a hry pro váš smartphone

Témata článku: Nokia, Nokia 9500, Komunikátor, Test


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34