Tip: Jak spustit C2Doom a další aplikace na Nokii 7710

několikrát jsem si na MobilManii stěžoval na to, že pro Nokii 7710 (platforma S90) existuje málo aplikací. Při uvedení novinky jsem předpokládal, že se vývojaři přetrhnou a budou pro 7710 hromadně portovat aplikace z Nokie 9210, 9300 či 9500 (platforma S80); obě platformy mají totiž mnoho společného, liší se rjen ozlišením displeje (S80 má 640 x 200 bodů, zatímco S90 640 x 320 bodů), a ovládáním (S80 má klávesnici, S90 dotykový displej). Bohužel se tak nestalo a zatímco programů pro S80 přibývá jako hub po dešti, pro S90 je nabídka stále poměrně chudá. Naštěstí má Nokia 7710 slušnou výbavu už v základu a další potřebné aplikace jako ProfiMail již existují - alespoň něco.

Malé množství aplikací napsaných přímo pro 7710 se ale dá částečně obejít. Díky částečné kompatibilitě obou platforem je možné využít některé aplikace z klávesnicového komunikátoru na modelu s dotykovým displejem - fungují bez problémů, jen mají omezenou velikost obrazovky. Třeba Acrobat Reader pro S80 na 7710 funguje, jen se musíte spokojit s tím, že displej není využit zcela. Některé programy a hry sice fungují, ale nelze je ovládat - chybí totiž klávesnice. Příkladem může být např. C2Doom či Bounce; obě hry sice spustíte, ale už si je nezahrajete.

Řešením je použití bluetooth klávesnice, o které jsem na MobilManii již psal. Díky ní je možné programy pro komunikátory, které na 7710 rozběhnete, bez problému ovládat. Příkladem je např. zmíněný C2Doom, hra umožňující hrát starého dobrého Dooma. Při nahrávání nového levelu sice několik sekund bliká systémová hláška „Full“, nicméně hra se spustí a jede - jen máte na displeji trochu prázdného místa. Stejně tak běží třeba Bounce, opět ale jen v části obrazovky. Bez klávesnice by nebylo možné potvrzovat volby v nabídkách a skákat. A tak bych mohl pokračovat...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Bluetooth klávesnice

Je docela škoda, že výrobci portovali z S80 na S90 tak málo programů, a přitom by stačí jen úprava rozlišení displeje a ovládání. Ať je k tomu vede cokoliv, faktem je, že bluetooth klávesnice je pro 7710 takřka nezbytný doplněk.

Poznámka: Při instalaci programů určených pro platformu S80 se vždy ukáže hláška, že aplikace není kompatibilní s přístrojem - ignorujte ji. To, zda program na 7710 pracuje či ne, zjistíte až jeho spuštěním.


C2Doom

Diskuze (2) Další článek: Jak nám mobily svátky změnily

Témata článku: Nokia, Aplikace, Tip

Určitě si přečtěte