Tisíckrát menší antény umožní revoluční zmenšení elektroniky

Vědci z bostonské univerzity Northeastern představili revoluční antény budoucnosti. I přes řádové zmenšení rozměrů mají lepší přenosové parametry, než ty nejlepší konvenční antény. Přitom jejich produkce nebude náročná, použijí se stávající výrobní technologie.

Elektromagnetické vlny, na kterých je závislá dnešní elektronika, mají dlouhou vlnovou délku, což znamená, že velké musí být i antény (typicky desetina vlnové délky). Tentokrát však vědci nepoužili klasickou elektromagnetickou vlnovou rezonanci, ale akustickou vlnovou rezonanci.

Tyto vlny jsou 10 000× menší, což znamená i menší antény. Vědci mají prototypy o dva řády menší, než je běžné v nejmodernější elektronice. Testovalo se na frekvencích VHF (60 MHz) a UHF (2,25 GHz), ale neměl by být problém ani s desítkami gigahertz.

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

Témata článku: Smartphony, Technologie, Koncepty, Nositelnosti, Hodinky, Anténa, Vlnová délka, Délka, Elektromagnetická vlna, GHz, Zmenšení, Elektronika, Boston, Malá anténa, Vědec, Rezonance, Vlna

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Eimotan 5. 9. 2017 12:32:00
    Anteny jsou to co cini elektroniku velkou?
  • thegrid 4. 9. 2017 14:20:21
    To bude fajn prenos akustickou vlnou. Co to zas je za clanek.
  • Jirka1or 4. 9. 2017 11:26:02
    Tisíckrát menší antény umožní revoluční zmenšení elektroniky...
Určitě si přečtěte

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

** Čistý Android nemusí znamenat jednoznačné plus ** Absence grafických nadstaveb nevyváží slabší výkon ** S nižší cenovkou by to byla jasná volba v nižší střední třídě

17.  9.  2017 | Herodek Martin | 29


komerční sdělení

Komerční sdělení