ToruCa: nová funkce japonských mobilů

Japonský mobilní operátor NTT DoCoMo minulý týden představil novou technologii, kterou chce začít vybavovat své mobily. Jmenuje se ToruCa [čtěte to-ru-ka] a slouží pro jednoduché získávání dalších informací o výrobcích a službách.

„Mobilní operátor“ a „své mobily“ – v evropských uších to zní trochu divně. Japonsko je ale zvláštní trh, na kterém diktují podmínky mobilní operátoři a výrobci mobilních telefonů poskakují tak, jak oni pískají. Telefony, které se u NTT DoCoMo prodávají, dokonce vůbec nemají značky svých výrobců, název tvoří nezapamatovatelný shluk znaků a čísel. Když potom japonský mobilní operátor řekne, že do konce roku chce mít mobily s ToruCa, výrobci se přetrhnou, aby je dostal.

Ale zpět k samotné technologii. V restauracích, divadlech, obchodech s cédéčky a na řadě dalších míst budou nainstalovány čtečky. Možná bychom jim měli říkat vysílače. Když totiž nad nimi zamáváte podporovaným mobilem, zjistíte podrobnosti o vybraném produktu: jídle, divadelním představení nebo cédéčku.

NTT DoCoMo ve své tiskové zprávě nijak nespecifikuje technologii, na které bude služba ToruCa postavena. Jelikož se ale data stahují z internetu (resp. z místní sítě i-mode), je pravděpodobné, že mezi mobilem a vysílačem se přenese pouze kód, který přesně identifikuje daný produkt. Základem mohou být třeba čipy RFID.

Protože uživatel mobilu zaplatí pouze přenesená data, operátorovi zřejmě něco přidají i sami provozovatelé obchodů, kde budou čtečky nainstalované, nebo výrobci prezentovaného zboží.

Zdroj: NTT DoCoMo

Diskuze (5) Další článek: Aktuální ceník: když slevu, tak ať stojí za to

Témata článku: Mobil, Nová funkce, Nov, Funkce, Tor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

** Xiaomi dnes ukázalo, jak si představuje smartphone budoucnosti ** Displej je skoro všude, tělo je vyrobeno z titanu ** Focení obstarává trojitý snímač s hlavním 108MPx foťákem, pro focení selfie stačí telefon otočit zády k vám

Martin Chroust | 119