Treo 650 s Linuxem, vážně

Treo 650 s Linuxem, vážně
Když Linus Torvalds vytvořil první verze linuxového jádra, nepředpokládal, že by se tento systém kdykoli v budoucnu mohl rozšířit na jinou hardwarovou platformu. Mýlil se, když myslel, že Linux je příliš závislý na chráněném režimu procesoru Intel i386. Dnes už tento operační systém potkáváme na mnoha nejrůznějších zařízeních, včetně chytrých mobilních telefonů nebo kapesních počítačů.

S Linuxem se díky práci nadšenců můžete setkat také na přístrojích, které jsou od výrobce vybaveny jinými operačními systémy. Operační systém s roztomilým tučňákem ve znaku je nově schopen běžet také na chytrém telefonu Palm Treo 650. Tento přístroj je vybaven dostatečně rychlým procesorem Intel PXA270 taktovaným na frekvenci 312 MHz. Má k dispozici dvaadvacet megabajtů uživatelské paměti, což v dnešní době rozhodně není mnoho. Pro běh Linuxu, který nepřepisuje původní operační systém, je proto potřeba paměťová karta.

Tip: Na stránce Treo Linux najdete i ukázkové fotografie

Nečekejte však komfortní grafické prostředí s ikonkami a okénky, spokojit se budete muset pouze s omezeným příkazovým řádkem BusyBox. Je ale jen otázkou času, kdy na Treu budete moci použít některé z dostupných grafických prostředí, například Qtopii, QPE nebo Opii.

Tipy pro další články a informace:

Témata článku: Palm Treo 650

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Steven 14. 12. 2005 19:22:12
    a Linux jako neni "skoro zadara"?
  • Grovik 14. 12. 2005 18:25:11
    .. to uz mam na svoji A780 davno i Opii ...
  • elipsoid, elipsoid 14. 12. 2005 18:15:05
    "jenom aby dobyl trh" ???!!!?!?? No to je snad princip businessu, ne?

komerční sdělení

Komerční sdělení