Trolltech Qtopia: nový smartphone s otevřeným Linuxem

Společnost Trolltech přijde v září na trh s novým smartphonem označovaným Qtopia Greenphone. Greenphone proto, že je telefon celý zelený a Qtopia proto, že operačním systémem nového smartphonu je Linux, který pracuje na platformě Qtopia Phone Edition. Linux už byl použitý u mnoha mobilních zařízení, ale většinou se jednalo o pevné linuxové jádro. Greenphone je jiný, je to klasický chytrý mobil s otevřeným operačním systémem, do kterého můžete nahrávat nové linuxové aplikace. Jen aby nějaké byly... Výrobce ale věří v rychlé rozšíření platformy a výrobu nových produktů se strategickými partnery. Zřejmě mu samotnému chybí dostatečné výrobní kapacity, protože i samotný Greenphone bude vyroben pouze v omezeném množství.

Kromě Linuxu nabídne novinka podporu čtyř pásem GSM, QVGA displej, 64 MB RAM paměti, 128 MB ROM paměti, slot pro miniSD karty, Bluetooth a megapixelový fotoaparát s makrem. Srdcem přístroje je procesor XScale s taktem 317 MHz.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (10) Další článek: Windows Mobile: nepřehlédněte velmi užitečné novinky

Témata článku: Linux, Nový smartphone, Strategický partner, Linuxové jádro


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39