U:fon posílil síť, problémy by měly být zažehnány

Před měsícem jsme uveřejnili bleskovku s výmluvným titulem U:fonova síť je zahlcena, operátor odpouští paušály. Síť se tehdy v některých lokalitách dostala do krize způsobené náporem zákazníků, ale operátor se k problému postavil čelem a v případě oprávněné stížnosti svým zákazníkům odpustil paušál na čtvrt roku. Současně se pracovalo na odstranění technické podstaty problémů, tedy posílení kapacity sítě a k dnešnímu dni by už vše mělo být v pořádku.

„V říjnu jsme zaznamenali několik dílčích kapacitních problémů, které vedly ke zpomalení rychlosti mobilního internetu v některých oblastech zejména v Praze. Na odstranění příčin těchto problémů jsme okamžitě zapracovali a v tuto chvíli můžeme konstatovat, že průměrná rychlost připojení u našeho Fofr internetu je nejvyšší průměrnou rychlostí, jakou dosahují mobilní operátoři v České republice,“ říká Luboš Bôrik, generální ředitel společnosti MobilKom, která U:fona provozuje.

Klepněte pro větší obrázek

U:fonova síť využívá technologii EVDO CDMA 2000 Rev. A, která ve své specifikaci uvádí rychlost stahování 3,1Mb/s a odesílání 1,8Mb/s. Tyto údaje jsou samozřejmě pouze teoretické a v reálných podmínkách nedosažitelné, ale i průměrné hodnoty blížící se 1Mb/s (download) jsou na mobilní bezdrátové připojení pěkné. Spíše výjimkou jsou pak měření, která vykázala hodnoty přes 2Mb/s.

Reálné chování mobilní sítě podrobněji popisuje Marek Sláčík, výkonný ředitel MobilKomu pro marketing a prodej: „Rychlosti připojení se výrazně liší během celého dne v závislosti na tom, jak je síť využívána. Je běžnou praxí, že jeden zákazník se na stejném místě během dopoledne připojí rychlostí kolem 1Mb/s, ve špičce ve večerních hodinách ale může stahovat ve vytížených oblastech, což teď můžou být některé lokality v Praze, rychlostí kolem 150kb/s. A to proto, že se musí dělit o kapacitu základnové stanice s větším počtem uživatelů. To je typická charakteristika všech mobilních datových sítí. Jediným způsobem, jak dál posilovat kapacitu, je další výstavba základnových stanic, na které velice intenzivně dál pracujeme“.

Témata článku: Operátoři, U:fon, Síť

Určitě si přečtěte

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

** Jména U:fon a Air Telecom spadnou do propadliště dějin ** Nástupnický Nordic Telecom chce začít s LTE jako virtuální operátor ** Postupně přidá vlastní LTE a chce se stát čtvrtým velkým operátorem

15.  2.  2017 | Kůžel Filip | 13

Už žádné „skrýše“ ve smlouvách, rozhodnul ČTÚ

Už žádné „skrýše“ ve smlouvách, rozhodnul ČTÚ

Air Telecom vyfasoval nedávno pokutu dva miliony. Teď smlouvy tohoto operátora regulátor vyhodnotil jako neplatné. Verdikt ale platí obecně.

16.  11.  2015 | Pospíšil Aleš | 27