Unikátní projekt odhadne pomocí BTS přívalové srážky

Diskuze čtenářů k článku

Matouš_KH  |  20. 07. 2009 23:34

Já když má přijít velká bouřka tak to poznám jednoduše - BTS vypadne a sem bez signálu, resp. se slabším signálem z okolních buněk...Od doby co ji tu postavili tak před silnou bouřkou se vypla alespoň pětkrát, dvakrát za poslední dva roky vypadl i celej LAC, to byli hned bandscany:))
Ale stejně tomu moc nevěřím, stačí aby se pár volajících postavilo na místo kde je slabej signál a hned bude hlášení o bouřce.:))
Zajímalo by mne jak o tom dají lidem vědět, SMSkou asi ne aby nebrali kapacitu sítě, víc než v SMS bych věřil asi v cell broadcast, a nebo by si to nechali pro sebe a někomu ty informace prodávali..
Ale kdyby na CB vysílali info o počasí tak bych byl jedině rád, ale vykašlou se na to protože se jim to nezaplatí...kdyby alespoň vysílali čísla na taxíky, pizzerie a tak podobně, tak by se jim to třeba zaplatilo, je škoda že se cell broadcast moc nevyužívá.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
tonjik  |  21. 07. 2009 11:08

Tady se neměří síla signálu mezi volajícím a BTSkou ale síla signálu mezi jednotlivými BTS, která se dlouhodobě monitoruje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Matouš_KH  |  21. 07. 2009 13:12

Aha, dík za upřesnění.:)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  20. 07. 2009 10:59

Vlhkost ovlivňuje kvakitu jakéhokoliv rádiového signálu. To ví každý. Ale dá se monitorovat pouze kvalita přízemních vln (v letadle se mobilovat nesmí). Takže když je vlhkost v přízemní vrstvě, znamená to, že a) je mlha nebo b) už prší. Když je signál hodně mizerný, tak asi prší hodně, ale to už mobilisti vidí sami. Možná že dokonce už "plavou". Princip toho, jak BTSka zjistí, že se nad ní usadil ve výši jednoho kilometru mrak černý jak noc a jestli z toho mraku spadne voda sem nebo o 10 km dál, to nějak výzkumníci raději nezveřejňují (BTS totiž nevysílá paprsky nad sebe). Jo, pardón, oni to budou ještě zkoumat.
Poznámka. I když prší, většinou se žádné potopy nekonají. I v tomto "potopovém" období došlo k potopám jen na "pár" místech (postižení prominou). Ale intenzivně pršelo skoro všude. Ono totiž taky záleží na tom, kde zemědělci zaseli řepku (ta totiž není schopna vodu vůbec zadržet na rozdíl třeba od pšenice)...
Předpověď záplav pomocí tohoto způsobu a z křišťálové koule budou mít asi stejnou korelaci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |  20. 07. 2009 11:48

teda Jardo, jsi kabrňák. Proč nepracuješ jako výzkumný pracovník, ale jezdíš s dodávkou? Není to škoda

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  20. 07. 2009 12:09

Víš, už za "komančů" se říkalo, že nejhorší je, když "dobrá myšlenka" zvítězí nad zdravým selským rozumem. A vidíš to, z obyčejné chřipky se dělá věda - je to smrtelná choroba!!! Kam se na ni hrabe, rakovina, AIDS, infarkt, dopravní nehody a jiné takové "normální způsoby" úmrtí...
Vem si to z praktického hlediska: dovedou předpovědět záplavu den předem? Nedovedou. Není tam mrak a tedy zhoršení signálu. Takže ti oznámí půl hodinu předem (v nejlepším případě), že budeš mít vodu do půlky oken. Co uděláš? Jsi v práci a domů to máš 20 minut. Nic! Maximálně se můžeš pomodlit, aby to "šlo vedle". Na proti povodňová opatření jsi měl čas od poslední povodně. Za 20 minut to nezachráníš. Maximálně zavoláš babičce, aby se usadila v podkroví...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 07. 2009 12:16

Ale i třicetiminutová předpověď může zachránit životy: když se přívalový déšť přižene v noci a na základě nějakého systému se podaří aspoň sepnout sirény v obci, mohou lidé mít čas se vzbudit a utéct.
Těch 30 minut přeci nedávno na Novojičínsku pár lidí nemělo a ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  20. 07. 2009 12:54

Problém je s falešnými poplachy. Když budou ob den houkat sirény, a nic se nebude dít (jen trochu slejvák a Novákovým to zaplavilo chodník), tak po týdnu už na ty sirény budu kašlat ("zase planý poplach jako předvčírem, spi dál").
Ostatně každý den meteorologové předpovídají paravděpodobnost záplav. Jak na to reagujete? Plníte pytlíky s pískem? Spíte na půdě? Stěhujete se k babičce (kde není potok)? Nijak ("to už strašíte 14 dní a furt nic - u nás nejsou Troubky").
Jak předpovíte, že v Dolní Lhotě bude metr vody a v té Horní to jen odnese Novákům plot ("ale on byl tak chatrnej, že kdyby ho nevzala voda, tak ho na podzim sfoukne vítr"). Vždyť obě Lhoty jsou pokryty jedinou BTSkou. Jo a v noci, kdy zrovna pršelo, zrovna všichni v těch Lhotách měli vypnuté telefony (aby je nějakej blbec nevzbudil) a tedy BTS nezaznamenala zhoršení signálu...
Takže buď to bude houkat při každém silnějším dešti (a občané donutí starostu to vypnout (už 5 let to houká každý měsíc a pořád nic) nebo to bude předvídat opatrně - pak bude stejně spousta míst, kde to poplach neudělá (a mělo by) a jinde to udělá planý poplach. Viz příklad s Horní a Dolní Lhotou...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
tonjik  |  20. 07. 2009 22:10

Ahoj panove, zajimava diskuse.
Akorat pro priste nez propadnete nepresnostem v clanku, doporoucuji se aspon podivat na zdrojovy text, na ktery je odkaz na konci clanku.
Kdyz na nej kliknu a prectu si alespon uvod, tak zjistim, ze to o cem se tu dohadujete je tam napsany:
Ve druhem odstavci: The wireless microwave links, used in these networks, are widely deployed
by cellular providers for backhaul communication between base stations, a few tens of meters above ground level.
A nedokonalý tatarský překlad translate.google.com napoví, že "Bezdrátové mikrovlnné spoje, který se používá v těchto sítí jsou široce nasazené do celulární poskytovatelů backhaul pro komunikaci základnových stanic, několik desítek metrů nad úrovní terénu." Čili ano, jde merit pouze nizko nad terenem.
O kousek niz chlapci z Izraele pisou, ze "Tato technika je omezena na
povětrnostní podmínky, které vylučují déšť, mlhu nebo mraky podél trasy". Nejde jim o sledování deště, ale měření vlhkosti pro zpřesnění meterologickcýh modelů.
Co se týká nadpisu článku "Unikátní projekt odhadne pomocí BTS přívalové srážky", tak je mírně zavádějící, ale na tuto senzacechtivost už jsme si poslední odbou na mobilmanii zvykli.
"Přívalové srážky" (flash floods) se v textu vůbec nevyskytují.
Pouze když si dáte ve zdrojovém textu vyhledat kořen slova záplavy záplavy - flood, zjistíte, že se tam toto slovo vyskytuje pouze jednou, a to ještě v citaci cizího článku: "One of the central conclusions of the Mesoscale Alpine Programme (MAP), aimed at improving prediction of the regional weather and particularly rainfall and flooding, was that accurate moisture fields for initialization are essential (Ducrocq et al., 2002).", tedy:
"Jedním z ústředních závěrů projektu Mesoscale Alpine Programme (MAP), zaměřeného na zlepšení regionálních předpovědí počasí a zejména deště a záplav, bylo to, že přesná vlhkostní pole jsou pro inicializaci nezbytná (Ducrocq a kol., 2002)."
A ve zbytku článku se řeší metoda měření vlhkosti pomocí dat, který jsou na BTSkách již k dispozici (síly signálů se zaznmenávají) a srovnání s jinými dostupnými metodami (vypouštění meterologických balónků, stavění meteostanic apod.) A na konci je řečeno, ža takto poměrně snadno získaná data mohou sloužit jako dobré vstupy pro upřesnění meterologických modelů, což je fajn.
O tom, že by hošani něco programovali a vytvářeli "Unikátní projekt který odhadne pomocí BTS přívalové srážky" v textu není ani slovo.
Bohužel se potvrzuje moje doměnka, že nadpisy článků na mobilmanii poslední dobou nejsou tvořeny podle obsahu článku, ale podle oblíbenosti některých klíčových slov ve vyhledávačích. V tomto případě se autor svezl na vlně "přívalových srážek".
Mám podezření, že zhruba před rokem začali být autoři mobilmanie odměňování podle počtu zobrazení jejich článků - tím by se mimo jiné vysvětlovala i ta přiblblá vlna se slovem iPhone v každém druhém nadpisu i když článek byl úplně o něčem jiném. Typický bylo, že článek byl o nový nokii nebo HTCčku, ale v nadpise bylo třeba "Zrodil se nový iPhonekiller?" a podobný bláboly.
Bohužel je potřeba říct, že tato taktika MM vychází, protože jsem na to kliknul a ty články si přečet. Ale kdyby normálně napsali, že vyšlo nový HTCčko, tak bych si je přečet taky, a nebyl bych naštvanej, že ze mě dělaj hlupáka.
No nic, omlouvam se za offtopic, ale muselo to ven

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
loisa  |  21. 07. 2009 14:59

+1

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Rascal  |  20. 07. 2009 16:31

Pokud si takovej soft vrazí operátoři do svých sítí, tak třeba ani nebudou vědět jak se jim ztrácejí informace, a odkud se najednou berou ty odposlechy systém sice funguje s přesností tak na 15%, ale to už to tam budou dohazovat podle předpovědi počasí a dál zkoumat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor