V Indii se přes SMS žení, v Malajsii zase rozvádí

V Indii se přes SMS žení, v Malajsii zase rozvádí

Fenomén mobilní komunikace bourá všechny hranice. Dokonce i tradiční bašty odporu před mobilním telefonem nakonec skloní hlavu a přijmou tuto vymoženost dvacátého, potažmo jednadvacátého století za svou. Důkazem tohoto tvrzení budiž zprávy přicházející z Indie a Malajsie. Obě nábožensky silně založené, na tradicích lpící země, si mobilní komunikaci vysvětlily po svém a dokonale přizpůsobily svým kulturním zvykům.

Kupříkladu v Indii zavedl tamější mobilní operátor bezplatnou službu, díky níž mohou rodiče pomocí textové zprávy zaregistrovat své dítě ve speciální databázi. Vedle jména obsahuje databáze další důležité údaje jako společenskou třídu, sociální postavení atd. Na základě těchto informací pak není problém vyhledat ideálního partnera, jehož osobní profil se nejvíce přibližuje profilu jiné registrované osoby. 

Zatímco v Indii na základě textové zprávy nová manželství vznikají, v Malajsii budou stejným způsobem zřejmě brzo zanikat. V zemi s dominantním islámským náboženstvím řešil soud první případ rozvodu pomocí krátké textové zprávy. Návrh ze strany muže se na soudní stůl dostal na popud zavrhnuté manželky, která označila rozvod textovou zprávou za netradiční a tudíž neplatný.

Dle islámského práva se rozvod provádí mužovým vyřčením slov „rozvádím se s tebou“ po třikráte za sebou nebo před soudem. Tradiční cestou jsou tato slova vyřčena v přítomnosti manželky, tedy z očí do očí. Ačkoliv soud netradiční rozvod nakonec uznal, malajský ministr Shahrizat Jalil zodpovědný za záležitosti žen a rodiny označil tento způsob ukončení manželství za urážku žen. „Jestliže do manželství tradičně vstupujeme, měli bychom z něho také tradičně vytupovat,“ uvedl ministr.

Témata článku: SMS

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Honza 4. 8. 2003 8:19:07
    Jo, zase něco novýho a zajímavýho. Aspoň se tady stupidně nehádáme, která...
  • x 4. 8. 2003 4:37:33
    je to prdel
  • Pepa 1. 8. 2003 11:03:34
    Taky to beru jako příjemné osvěžení mezi recenzemi mobilů.
Určitě si přečtěte

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

23.  4.  2017 | E15.cz , Čabanová Adéla | 39

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

V posledních měsících se zprávy z Kuby nesly spíše v optimistickém duchu. Vláda prezidenta Raúla Castra údajně směřuje k uvolňování přísného komunistického režimu, na ostrově přistávají letadla a lodě plné turistů, státy po celém světě plánují otevírání svých zastupitelství. Značně v rozporu je pak s danými událostmi zpráva, se kterou přišel kubánský blog 14ymedio.com. Podle něj mobilní operátor Cubacel na popud vlády úmyslně cenzuruje SMS zprávy.

10.  9.  2016 | Tryner Miroslav | 20


komerční sdělení

Komerční sdělení