V Japonsku přenášejí data rychlostí gigabitů

Japonská společnost DoCoMo vypustila do světa zprávu, že provedla úspěšné laboratorní testy technologie 4G, při kterých se podařilo dosáhnout přenosu dat neuvěřitelnou rychlostí až 1 Gb/s. Včera o tom přinesl zprávu server cellular-news. Pokus se uskutečnil 20.srpna 2004. Byla použita technologie VSF-OFCDM (Variable Spreading Factor Orthogonal Frequency and Code Division Multiplexing), která je jedním z možných řešení pro sítě 4G, se systémem multiplexu MIMO (Multiple Input Multiple Output). Takto vysoká přenosová rychlost byla dosažena při šířce frekvenčního kanálu 100 MHz.

Japonská společnost testuje technologii 4G už delší dobu a tu a tam se s veřejností podělí o nějaké ty výsledky. Tak například v červenci loňského roku bylo při testech dosaženo přenosové rychlosti 100/20 Mb/s (download/upload), a to při pohybu mobilního zařízení rychlostí 30 km za hodinu. Takové hodnoty jsou sice úžasné, ale co je to proti 1 Gb/s, i když toho bylo dosaženo v laboratorních podmínkách?

V současnosti společnost NTT DoCoMo testuje vliv různých podmínek v rádiové síti, ale zatím jen ve vnitřních podmínkách. K testování venku dojde až později. Sítě 4G by údajně měly své služby nabídnout v roce 2010, což je ještě poměrně daleko. A navíc se tento termín týká pouze Japonska.

Diskuze (13) Další článek: Legrácka: první telefon s fotoaparátem

Témata článku: Gigabit, Data, Giga, Rychlost

Určitě si přečtěte