V Polsku mají platformu pro platby i výběry mobilem bez NFC

V Polsku mají platformu pro platby i výběry mobilem bez NFC

Poláci mohou již přes rok využívat placení prostřednictvím mobilního telefonu nebo dokonce díky němu vybírat z bankomatu, většina z nich však o tom nemá ponětí. Řeč je o aplikaci Blik, kterou v únoru 2015 představilo šest tamních bank a kterou nyní na polském trhu podporuje přes 60 procent platebních terminálů a drtivá většina bankomatů.

 

Klepněte pro větší obrázek
Blik je čistě polská alternativa platbám mobilním telefonem. Uživatel k jejímu využívání nepotřebuje mít vystavenou ani platební kartu, ani disponovat chytrým mobilem s NFC. Stačí mít nainstalovanou aplikaci mobilního bankovnictví své domovské banky, která je v programu zapojena. V té si může nechat vygenerovat šestimístný kód s dvouminutovou platností, kterým se u bankomatu/terminálu identifikuje.

„Poslední rok jsme pracovali na rozšíření a podpoře této platební metody, nyní ji začínáme masívněji komunikovat,“ uvedl Piotr Hibner, ředitel služeb a produktů pro elektronické kanály polské mBank, která se na projektu podílí. Poláci jako jedni z mála v Evropě vsadili krom čekání na spuštění projektů NFC plateb od společností MasterCard či Visa na vývoj vlastního platebního řešení, které je z pohledu minimálně digitálně i platebně gramotného klienta velmi jednoduchý.

„Společnosti jako Apple či Samsung se svými platebními řešeními zde budou mít komplikovanou situaci, protože již nyní máme k dispozici vlastní řešení,“ okomentoval vývoj na polském trhu generální ředitel mBank Cezary Stypulkowski. Podle něj mBank ještě zváží, zda Blik nezkusí nabídnout i v zemích, kde má své pobočky, tedy právě v Česku a na Slovensku.

Řešení s potenciálem pro celou Evropu?

„Nejspíše počkáme na vznik nějaké pan-evropské iniciativy,“ dodal Stypulkowski na dotaz E15 s tím, že ale případný roll-out aplikace by nemusel představovat tolik obtíží, jako dříve v Česku hojně kritizované spouštění podpory NFC plateb ve formě takzvaného SIM-centrického řešení, kdy klient banky musel mít jednak podporovaný typ mobilního telefonu, ale také správného operátora, který technologii podporoval.

Alternativu bezkontaktním platbám mobilem pomocí NFC technologie nyní představují takzvané tokenizované platby, kdy aplikace v mobilním telefonu pouze odkazuje při provedení platby na klientovu platební kartu formou anonymizovaného kódu. Tyto projekty české banky v současnosti pilotují, nejblíže ke spuštění je podle dřívějších informací Komerční banka. Air Bank ještě letos plánuje umožnit bezkontaktní výběry na svých bankomatech. Bankomaty hodlá vybavit bezkontaktními čtečkami, které budou v budoucnu spolupracovat rovněž s mobil s NFC.

Diskuze (10) Další článek: Sony Xperia X Premium má být prvním telefonem s HDR displejem

Témata článku: Mobilní aplikace, Ostatní, NFC, MasterCard, Komerční banka, Výběry, Air Bank, Platební terminál, Pol, Bezkontaktní výběr, MBank, Výběr, Mobil, Šestimístný kód, Platební řešení, PLA, Podporovaný typ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5