V Rumunsku jsou v oblibě renovované telefony

O zemích západní Evropy se v souvislosti s mobilními telefony mluví často. O méně vyspělých zemích se ale už tak často nehovoří, proto vám nabízíme některé zajímavé informace o rumunském trhu.

Průzkumy z poslední doby, které prováděla britská organizace Forum for the Future a britská společnost, která se zabývá renovací mobilních telefonů Shields Environmental Plc, ukázaly některé zajímavé skutečnosti. Tak předně mobilní telefony používá přibližně třetina rumunské populace. To je ve srovnání s tuzemskem velmi málo, neboť u nás je podle posledních zpráv již překročeno deset milionů aktivních karet SIM a podíl u nás je tedy přes 98 %. Více než 65 % rumunských mobilních účastníků přitom dává přednost předplaceným kartám před tarify.

Zajímavé také je, že v uživatelé v Rumunsku utratí za mobilní služby větší část platu než uživatelé ze zemí západní Evropy. Výnosy z mobilních služeb jsou totiž podle průzkumů oproti západní Evropě zhruba poloviční, zatímco průměrný plat je přibližně pětiprocentní.

V Rumunsku se také značné oblibě těší renovované telefony, které jsou dováženy např. z Velké Británie nebo Německa. Jsou totiž průměrně o polovinu levnější než nové modely a jsou tak dostupnější i pro méně bohaté zájemce. V minulém roce bylo do Rumunska importováno kolem čtvrt milionu renovovaných mobilních telefonů. V Rumunsku probíhá také speciální program pro renovaci mobilních telefonů, který funguje ve spolupráci s operátorem Vodafone. Díky němu je repasováno zhruba čtyřicet tisíc mobilních telefonů měsíčně.

Diskuze (14) Další článek: Můj mobil: Samsung SGH-X100

Témata článku: Telefony, Telefon

Určitě si přečtěte