Vědci možná objevili novou technologii úsporných displejů. Svítit bude exotický grafen

Grafen, tedy supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu, jak píše česká Wikipedie, se v posledních letech dočkal velkého zájmu vědců pro své zajímavé vlastnosti, kterých bychom mohli využít třeba při konstrukci polovodičů příští generace.

Výzkumníci z nizozemské univerzity v Delftu se ale nyní pochlubili dalším zajímavým kouskem, který grafen dokáže (PDF). Když vezmete tenkou vrstvičku grafenu a položíte ji na perforovaný silikon, nad otvory se může vrstvička grafenu prohýbat podobně jako třeba membrána reproduktoru – buď konvexně, anebo konkávně. Podstatné je to, že se podle míry prohnutí od grafenu odráží světlo s odlišnou frekvencí a tedy barvou.

Pokud se podaří objev výzkumníkům dále rozpracovat, mohl by grafen jednoho dne fungovat podobně jako třeba elektronický inkoust, který je energeticky velmi nenáročný, protože elektřinu potřebujete jen pro přeskládání pixelů. U grafenu by to mohlo fungovat podobně. Pomocí elektřiny by se jeho vrstva zprohýbala a hotový obraz by pak vydržel až do příštího překreslení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podle míry prohnutí vrstvičky grafenu se od něj odráží viditelné světlo s jinou frekvencí a tedy i barvou. Tímto způsobem lze vyrobit základní barvy RGB modelu a teoreticky tedy i barevné subpixely hypotetického displeje.

Ale ještě netleskejte, výzkum je totiž opravdu v plenkách a celý experiment zatím funguje jen v laboratorních a mikroskopických podmínkách. Grafenový displej by se zároveň podobně jako e-ink na čtečkách knih musel obejít bez podsvícení jednotlivých pixelů, protože je v tomto provedení neprůsvitný.

Diskuze (3) Další článek: Zapomeňte na baterie. Superkondenzátor udrží mobil na příjmu tři týdny

Témata článku: , , , Graf, Výzkumník, Příští generace, Nov, Jednotlivý pixel, Displej, Exot, Arxiv, Elektronický inkoust, Grafit, ? Displej, Bubbles, Wikipedia, Objev