Virus pro Symbian: Gavno.a znemožní telefonování

Společnost SimWorks oznámila, že se objevil nový virus pro chytré mobilní telefony postavené na platformě Series 60. Gavno.a je podle správné terminologie trojský kůň a hrozí jen smartphonům se Symbianem verze 7; tedy Nokiím od modelu 6600 výš. Na starší Nokie nebo Siemens SX1 nemá vliv, stejně tak ani na Symbian UIQ.

Menší záběr si ale Gavno vynahrazuje větší škodou. Jako úplně první virus pro Symbian dokáže sáhnout tak hluboko do systému, že poškodí funkce, které jsou potřebné pro telefonování. Starší viry zatím pracovaly jen „na povrchu“.

Gavno.a se původně schovával v souboru s názvem patch.sis a tvářil se jako záplata operačního systému. Soubor má velikost pouze 2 kB a samozřejmě se už může jmenovat jakkoli jinak. První verze se sama nedokázala šířit, už se ale objevil Gavno.b, který se spojil se staršími viry Cabir a Camtimer. Umí se tedy přes Bluetooth sám poslat na okolní telefony.

Společnost SimWorks tuto informaci samozřejmě ukončila doporučením svého produktu Anti-Virus, který už Gavno obou verzí dokáže zachytit. Na webu konkurenční firmy F-Secure není o tomto trojském koni zatím ani zmínka.

Zdroj: tisková zpráva

Témata článku: Virus, Siemens SX1, Vir, Telefonování, Telefon

Určitě si přečtěte

Jak bezpečně používat smartphone

Jak bezpečně používat smartphone

** Bezpečnost má ve spojitosti s mobilem mnoho podob ** Bakterie, baterie, viry, zloději, děravá paměť... ** Někdy je řešení jednoduché, jindy prakticky neexistuje

13.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

** Česku se spíše vyhnul ** Ve světě ale napáchal velké škody ** Nejlepší obranou je přitom přirozená ostražitost na webu

20.  5.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 7