Virus pro Symbian: lebky se šíří přes Bluetooth

Trojský kůň Skulls, o kterém jsme psali před čtrnácti dny, má novou mutaci Skulls.B. Už můžeme mluvit o červu, protože jeho část se dokáže sama dostat do druhého telefonu Series 60 prostřednictvím Bluetooth. Využívá pro to starší virus Cabir. Ten se ale nedokáže aktivovat sám, musíte ho spustit. Pokud ale má člověk rozum, virus nemá šanci, protože každý objekt, který přijde přes Bluetooth, musíte potvrdit. Po potvrzení by navíc ještě bylo nutné danou aplikaci nainstalovat a znovu několikrát potvrdit různé otázky – to snad nikdo dělat nebude. Jistou ochranou proti tomuto způsobu šíření červů anebo i nevyžádaných zpráv (bluejacking) je vypnutí viditelnosti telefonu vůči ostatním v nastavení Bluetooth.

U Skulls.B, který se skrývá v souboru s názvem Icons.SIS (může se ale jmenovat i jinak), to je zákeřnější. Program při spuštění – instalaci – blokuje obvyklé varovné dialogy, objeví se jen jedno upozornění.

Trojský kůň Skulls.B už nemění ikony na lebky, využívá standardní ikonu „puzzle“, opět ale znepřístupní všechny aplikace. S mobilem je potom možné pouze telefonovat, nelze pracovat ani s textovými zprávami.

Zdroj: InfoSync, F-Secure

Diskuze (20) Další článek: Rozšířená nabídka zlevněných telefonů pro zasloužilé Oskartáře

Témata článku: Bluetooth, Virus, BLU, Vir

Určitě si přečtěte