Víte, co je mobilní kompost?

Ve třetím čtvrtletí roku 2008 byly na světě téměř čtyři miliardy uživatelů mobilních telefonů. Celkový počet všech mobilů, tedy i těch co jsou zapomenuty ve vašem šuplíku, toto číslo zásadně převyšuje. Přitom z těch přístrojů, které se nám doma bez užitku a smysluplné budoucnosti jen povalují, se dá získat mnoho vzácných kovů.

Švédská iniciativa Mobile Compost (mobilní kompost) se zaměřila právě na shromažďování a následnou recyklaci mobilních zařízení. Spousta lidí neví co se starými telefony a nechávají je buď ladem doma někde ve skříni, nebo se jich zbaví snad ještě horším způsobem a vyhodí je do popelnice. Všeobecné povědomí o správné likvidaci není dobré. Víme sice, že baterie do smíšeného odpadu nepatří, ale zbytek mobilu klidně vyhodíme do recyklovatelných plastů.

Ve Švédsku to je asi 15 milionů přístrojů povalujících se v šuplících a přitom z jedné tuny mobilních přístrojů se dá recyklovat až kilogram stříbra a 300 gramů zlata. Zní to jako malé číslo, ale představte si za kolik si pořídíte několikagramový zlatý řetízek. A jen pro představu, pokud necháme těch 15 milionů přístrojů projít recyklací, tak máme při průměrné váze 100g/mobil 1,5 tuny stříbra a 450kg zlata. Tato iniciativa je navíc přívětivá k životnímu prostředí, protože nakládá s již vytěženými kovy, které je možné recyklovat pořád dokola a nemusí se tak získávat další těžbou. A aby si Mobile Compost u přírody šplhnul ještě víc, tak dává čtyři dolary z každého mobilního telefonu do agentury Plan věnující se projektům podporujícím životní prostředí.

Možná si pamatujete na akci T-Mobile recyklístek. Ten před rokem nabízel poukázku na slevu 200 Kč za každý starý telefon, který mu na prodejnu přinesete. Mobile Compost sice nenabízí odměny za přinesené přístroje, ale akce T-Mobilu měla spíš veřejnost upozornit na to, že je potřeba nenechávat toto bohatství v našich šuplících. U nás máme „mobilní kompost“ v jakékoliv značkové prodejně jakéhokoliv operátora. Sice za to už nic nevyinkasujete, ale uděláte i vy něco pro životní prostředí.

Diskuze (5) Další článek: Rozlučte se, UIQ odchází

Témata článku: Ostatní, Mobil

Určitě si přečtěte