Vláda schválila novelu zákona o elektronických komunikacích

Vláda schválila novelu zákona o elektronických komunikacích

Změny v kompetencích a povinnostech ČTÚ (Český telekomunikační úřad) či možnost bezplatně telefonovat na čísla tísňového volání. To a více obsahuje novela zákona o elektronických komunikacích, kterou na středečním zasedání schválila Nečasova vláda.

Předloha obsahuje řadu novinek, které se dotknou telekomunikačních operátorů. Především musí povinně umožnit bezplatné telefonování na čísla tísňového volání. V návrhu zákona se píše: „Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinen umožnit všem uživatelům, včetně uživatelů veřejných telefonních automatů, volání, které je bezplatné a které nevyžaduje použití jakéhokoliv platebního prostředku, na čísla tísňového volání“.

Materiál upravuje smlouvy o poskytování elektronických komunikací, připojení k internetu a uveřejňování informací. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), jako ústřední správní úřad, stanovuje podmínky pro podnikání v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. Především jde o udělování oprávnění k využívání rádiových kmitočtů. Doba platnosti tohoto oprávnění se omezuje na dobu maximálně pěti let.

Předloha počítá i se změnou pravidel výběrového řízení pro příděl rádiových kmitočtů, kdy zavádí režim aukce. Nově bude ČTÚ oprávněn uložit operátorovi požadavky na zajištění minimální kvality služeb. Podle novely bude za řešení spotřebitelské problematiky v oblasti elektronických komunikací zodpovědný ČTÚ a nikoliv Česká obchodní inspekce.

Návrh ministerstva průmyslu a obchodu obsahuje i změny v definicích některých pojmů v závislosti na technologickém vývoji, v zásadách regulace trhu v oblasti elektronických komunikací, ale i ve správě rádiového spektra.

Návrh zákona obsahuje vedle samotné novely zákona o elektronických komunikacích rovněž návrhy novel zákona o některých službách informační společnosti, zákona o ochraně spotřebitele a zákona o ochraně osobních údajů, které se změnami navrhovanými v zákoně o elektronických komunikacích bezprostředně souvisejí.

Diskuze (4) Další článek: Ovi Obchod slaví: 5 milionů stažení každý den

Témata článku: Operátoři, Regulace trhu


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41