Výrobci BlackBerry se nedaří, chce se zaměřit jen na firmy

Výrobci BlackBerry se nedaří, chce se zaměřit jen na firmy

Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry oznámil vykázal ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí (skončilo 3. března) ztrátu 125 milionů dolarů. Před rokem měl přitom zisk 934 milionů dolarů. Prodej telefonů BlackBerry se ve čtvrtletí snížil o 21 procent na 11,1 milionu kusů. Pro srovnání Apple prodal v posledních třech měsících loňského roku 37 milionů iPhonů. Firma Research in Motion (RIM) chce kvůli horším výsledkům opustit trh pro běžné spotřebitele a zaměřit se zpátky na firemní zákazníky.

"Domníváme se, že BlackBerry nemůže uspět, když se budeme snažit, aby byl miláčkem všech,“ řekl šéf RIM Thorsten Heins. Agentura AP připomněla, že RIM se dostal do problémů, protože Američané opouštějí telefony BlackBerry a kupují si raději okázalejší dotykové iPhony od amerického konkurenta Apple nebo modely, které využívají operační systém Android od společnosti Google.

Za celý rok stále v zisku

Společnost RIM dlouho dominovala trhu s chytrými telefony pro firmy. Telefon BlackBerry byl oblíben zvláště kvůli své bezpečnosti a spolehlivosti. Oblíbil si ho i současný americký prezident Barack Obama, který ho odmítl přestat používat po svém nástupu do úřadu. Později se firma rozhodla vstoupit i na trh pro běžné spotřebitele, zde však narazila, protože spotřebitelé ho nepovažují za tak sexy, jako konkurenční modely a zaostává i v aplikacích. BlackBerry tak začal ztrácet půdu pod nohama i u firemní klientely, protože zaměstnanci začali požadovat konkurenční modely.

RIM vyhořel také na trhu tabletů. Na trh přišel s přístrojem PlayBook, ten však nebyl přijat příznivě, protože byl bez e-mailu a oblíbené textové služby BlackBerry Messenger. Původní cena tabletů byla 500 dolarů, v prosinci se však již prodávaly za 200 dolarů. Za celý fiskální rok zisk firmy klesl na 1,2 miliardy dolarů z 3,4 miliardy dolarů předloni. Příjmy se snížily o 7,5 procenta na 18,4 miliardy dolarů.

Diskuze (61) Další článek: Nokie Lumia se brzy dočkají tetheringu

Témata článku: Blackberry, Hospodaření a finance, Obama, Americký prezident, Black


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11