Výročí: dva roky s chytrými telefony

V těchto dnech jsou tomu právě dva roky, kdy se v České republice začal prodávat první chytrý telefon. Byla to Nokia 7650, která zároveň jako první mobilní telefon na trhu nabídla vestavěný digitální fotoaparát. Před dvěma lety neexistovaly téměř žádné aplikace, které by se do telefonu daly nainstalovat. Vzpomínám, jak jsem při přípravě recenze vyžebral od Epocware betaverzi programu Safe, abych zjistil, že po nainstalování dokáže pouze vypsat chybovou hlášku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7650

Co se za dva roky změnilo? Z pohledu telefonů založených na operačním systému Symbian Series 60 to jsou jen detaily, základ zůstává pořád stejný. Přibyla například podpora paměťových karet, mobily samy dostávají do vínku více než čtyři megabajty paměti, mají lepší displej. Základní aplikace jsou ale téměř stejné. Výhodou je samozřejmě množství programů, které lze do telefonu doinstalovat, komunita vývojářů pro Symbian Series 60 je velmi rozsáhlá a stále se zvětšuje.

K Nokii a její platformě Series 60 se přidal Siemens se svým modelem SX1 a Sendo X, které se však u nás neprodává. Objevily se dva modely Sony Ericssonu založené na Symbianu UIQ: P800 a P900. Prosadil se i Microsoft se svým operačním systémem pro chytré mobilní telefony. Sendo od něj sice uteklo, tchajwanský výrobce HTC ale vyrobil řadu smartphonů, u nás se jeden z nich prodával pod označením Eurotel Smartphone. K Microsoftu se přidala Motorola a dnes si můžete koupit její model MPx200.

Diskuze (12) Další článek: Word, Excel a PowerPoint pro chytré telefony se Symbianem

Témata článku: Telefony, Výročí, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx200, Nokia 7650, Telefon, Rok, Chytrý

Určitě si přečtěte