Výročí: přesně 10 let s kapesními počítači Palm

Včera uplynulo přesně deset let od uvedení prvního kapesního počítače třídy Palm. Jmenoval se Palm Pilot 1000 a vznikl pod hlavičkou firmy U.S. Robotics. Byla to plastová krabička s černobílým dotykovým displejem, čtyřmi tlačítky pro rychlé spuštění a kurzorovou klávesou. Stála 299 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Palm Pilot 1000: prostředí se příliš nezměnilo

Palm Pilot se dodával se synchronizační kolébkou a právě synchronizace byla zcela jistě jedním z důvodů jeho velkého úspěchu. Počítač se dal prostřednictvím sériového rozhraní COM propojit s počítačem a během pár chvilek po stisknutí tlačítka se vyměnila všechna potřebná data. Byl to obrovský rozdíl oproti tehdy populárním organizérům, které synchronizaci nenabízely vůbec anebo jen částečně po dokoupení drahého příslušenství. A navíc – do Palmu se daly instalovat programy!

Brzy se začaly objevovat aplikace třetích stran, společnost Chapura vytvořila program PocketMirror pro synchronizaci s Microsoft Outlookem (časem se začal k Palmům dodávat standardně). Piloty se dostaly i do České republiky a v roce 1997 i u nás začala vznikat silná komunita uživatelů. Díky soutěži vypsané na Mobil.cz Palmy dostaly češtinu, což byl další důležitý impuls pro rozvoj této platformy v České republice.

Za deset let se prodalo více než 34 milionů kapesních počítačů Palm, z toho 3 miliony komunikátorů Treo. Pro platformu Palm OS existuje více než 29 tisíc programů.

Doporučujeme:

Diskuze (19) Další článek: Playman World Soccer: Nedvěd, Šmicer, Baroš... góóól! (recenze javové hry)

Témata článku: Palm, Výročí, Let, Počítač, Desetileté výročí, Kapesní počítač

Určitě si přečtěte