Výročí: přesně 10 let s kapesními počítači Palm

Včera uplynulo přesně deset let od uvedení prvního kapesního počítače třídy Palm. Jmenoval se Palm Pilot 1000 a vznikl pod hlavičkou firmy U.S. Robotics. Byla to plastová krabička s černobílým dotykovým displejem, čtyřmi tlačítky pro rychlé spuštění a kurzorovou klávesou. Stála 299 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Palm Pilot 1000: prostředí se příliš nezměnilo

Palm Pilot se dodával se synchronizační kolébkou a právě synchronizace byla zcela jistě jedním z důvodů jeho velkého úspěchu. Počítač se dal prostřednictvím sériového rozhraní COM propojit s počítačem a během pár chvilek po stisknutí tlačítka se vyměnila všechna potřebná data. Byl to obrovský rozdíl oproti tehdy populárním organizérům, které synchronizaci nenabízely vůbec anebo jen částečně po dokoupení drahého příslušenství. A navíc – do Palmu se daly instalovat programy!

Brzy se začaly objevovat aplikace třetích stran, společnost Chapura vytvořila program PocketMirror pro synchronizaci s Microsoft Outlookem (časem se začal k Palmům dodávat standardně). Piloty se dostaly i do České republiky a v roce 1997 i u nás začala vznikat silná komunita uživatelů. Díky soutěži vypsané na Mobil.cz Palmy dostaly češtinu, což byl další důležitý impuls pro rozvoj této platformy v České republice.

Za deset let se prodalo více než 34 milionů kapesních počítačů Palm, z toho 3 miliony komunikátorů Treo. Pro platformu Palm OS existuje více než 29 tisíc programů.

Doporučujeme:

Témata článku: Palm, Výročí, Kapesní počítač, Počítač, Desetileté výročí, Let

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 391: Light Catcher a 10. výročí dotykové revoluce

Týden mobilně 391: Light Catcher a 10. výročí dotykové revoluce

2.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Michlovský Jakub

Apple letos nepředstaví iPhone 7. Jméno si schová k 10. výročí [spekulace]

Apple letos nepředstaví iPhone 7. Jméno si schová k 10. výročí [spekulace]

Nebude mít sluchátkový konektor, bude mít sluchátkový konektor, bude vodotěsný, nebude vodotěsný atd. atd. To jsou jen některé ze spekulací, které se točí kolem iPhonu 7…

27.  6.  2016 | Kůžel Filip | 40

Výročí: dva roky s chytrými telefony

Výročí: dva roky s chytrými telefony

6.  7.  2004 | Lutonský Marek | 12

Speciální Motorola V60i ke stému výročí Harley-Davidson

Speciální Motorola V60i ke stému výročí Harley-Davidson

Známý výrobce motocyklů slaví již jedno století od svého založení. Ve spolupráci s Motorolou proto vznikla speciální edice v duchu značky. Speciální kabát obléklo tradiční véčko v podání Motoroly V60i.

11.  4.  2003 | Turoň Marek | 7