Vytvořili jsme stanen, nejvodivější materiál na světě, tvrdí vědci

Chemikům se nejspíš podařilo vytvořit unikátní materiál, který doposud existoval jen „na papíře“. Má přinést zásadní pokrok v oblasti elektroniky.
Vytvořili jsme stanen, nejvodivější materiál na světě, tvrdí vědci

Staten se, stejně jako jeho slavnější kolega grafen, skládá pouze z jediné souvislé vrstvy atomů, na rozdíl od grafenu však nepatří uhlíku, ale cínu. Stanen by teoreticky měl přinést revoluci do vedení elektřiny - modely odhadují, že by při jeho využití nemělo docházet k tepelným ztrátám, a to ani při pokojové teplotě.

Vývoj vedla Stanfordova univerzita pod taktovkou doktora Shoucheng Zhanga za přispění několika dalších čínských výzkumných ústavů a škol. Všechny dostupné teorie předvídají, že stanen by mohl být nejlepším materiálem pro vedení elektrického proudu. 

 

Představte si mobil či tablet, který se při používání nezahřívá!

 

Jeho dvourozměrná struktura by totiž měla umožnit elektronům probíhat jen po povrchu či kraji materiálu – nedocházelo by tak ke zpomalení proudu a vzniku vibrací a tepla způsobených srážkami elektronů s atomy samotného materiálu, jak je tomu běžně v případě trojrozměrného uspořádání struktury. Tuto vlastnost mají takzvané topologické izolátory.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím je tu však jedno velké „ale“: vědci aktuálně nejsou schopni ověřit tyto výše popsané vodivé vlastnosti, a to kvůli způsobu, pomocí kterého materiál vyrobili. Jak popisují v tiskové zprávě univerzity, vzorek cínu nechali ve vakuové komoře odpařit na vrstvě telluridu bismutu (Bi2Te3), cín však pravděpodobně vytvořil nejen zmíněný stanen, ale zároveň zreagoval s rovněž vodivým podkladem, což brání v otestování vodivosti.

Jde opravdu o stanen?

K objevu se už v časopise Nature vyjádřili také kritici, podle nichž je problém také v optickém potvrzení struktury vytvořeného materiálu – chemici totiž pomocí tunelového mikroskopu byli schopni potvrdit strukturu stanenu jen z jednoho úhlu. Stanen by podle teoretických modelů měl mít „strukturu lomených včelích pláství s hřebenovitými výstupky“, na Stanfordu zatím jen opticky potvrdili přítomnost oněch hřebenovitých výstupků. Na druhou stranu podle propočtů vzájemné vzdálenosti těchto výstupků je prý vysoce pravděpodobné, že o stanen opravdu jde.

Tým se nyní chystá vytvořený vzorek podrobit rentgenové difrakční analýze. V rámci dalšího bádání pak má několik možností – vytvořit větší vzorek, aby struktura stanenu mohla být potvrzena opticky, nebo použít jinou produkční metodu - nahradit vodivý tellurid bismutu, aby mohli přistoupit k testování vodivosti. „Jsme už hodně blízko, je to jako s lety na Měsíc, a tohle je první zásadní krok,“ uvedl k tomu expert na tvorbu grafenu z Aix-Marseille University Guy Le Lay.

Témata článku: Technologie, Mate, Materiál, Mat

Určitě si přečtěte

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

** Akcelerace závodního dronu je zdrcující: 0 - 150 km/h pod sekundu. ** Na trati číhá sprcha, oheň i větrné dělo. ** Pilot řídí prostřednictvím brýlí, které berou obraz z palubní kamery.

Včera | Kůžel Filip

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

22.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 4

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

21.  10.  2017 | Měchura Milan | 1

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16