Vyvíjíte aplikace? Připravte se na srážku s úředním šimlem

Vývojáři mobilních aplikací vám potvrdí, že pirátství znamená vážný problém pro jejich byznys. Někteří z nich uvádí míru pirátství až 98 % a je přitom jedno, jestli jde o pověstně děravý Android, nebo Apple iOS s pověstí bezpečného systému. Vývojáři si ale poradili, změnili svůj obchodní model, aplikace začali dávat zdarma, peníze berou až za nákupy uvnitř aplikace. Zahrát si mohou všichni, za lepší zbraně, další levely apod. si zaplatí jen asi 2 % hráčů, přesto jde o jistější a zřejmě i větší peníze pro developery. Problém vyřešen. Ale pak přijde Evropská Unie…

„Evropská komise a členské státy vyjadřují znepokojení s průmyslem mobilních aplikací.“ Celý dokument najdete na Europa.eu. V textu se bruselský úředník ohání ochranou spotřebitele, zaštiťuje se organizacemi pro ochranu spotřebitele, celou akci inicioval dánský ombudsman.

„Komise bude od výrobců aplikací žádat konkrétní kroky směřující k nápravě.“ Zdá se, že dojde ke střetu nekompatibilních entit – evropská byrokracie a tisíců nezávislých vývojářů. S kým vlastně chce komise mluvit? Je zřejmé, že to schytají Apple a Google (případně Microsoft a další), jakožto jediné zastřešující organizace, se kterými se dá jednat a kterým se dá napařit pokuta.

Komisi naštěstí nevadí koncept in-app nákupů jako celek, ale jen některé extrémní obchodní taktiky, které vyloženě cílí na slabiny systému. Typicky jde o hry pro děti. Můžeme namítnout, že jde z velké části o problém rodičů, ale systém by měl jít řešení naproti. Komise také požaduje, aby vývojář poskytnul e-mailovou adresu, na které by si mohl nakupující stěžovat. Dalším evropským požadavkem je zřetelnější odlišení aplikací s in-app nákupy. Je tedy možné, že do budoucna nebudeme dělit aplikace na dva druhy, ale budou to 1) ty opravdu bezplatné, 2) aplikace s in-app nákupy a 3) placené aplikace.

Zástupci EK už se koncem února setkali se zástupci společností Apple a Google a z jednání vzešlo několik dílčích návrhů. Google příliš aktivní nebyl, zato Apple navrhuje, že by se uživatel už při instalaci aplikace dozvěděl, že za některý obsah se platí a před každým in-app nákupem by se zobrazila hláška s konečnou částkou, kterou má uživatel zaplatit. Mělo by tak být ještě jasnější, že uživatel zaplatí skutečnými penězi z předem spárované kreditní karty. Zda jsou takové návrhy pro EK uspokojivé, nebo se kauza začne prohlubovat, zatím není známo.

Diskuze (41) Další článek: Asus prodává bezdrátovou nabíječku a dok pro Nexus 7

Témata článku: , , , Aplikace, Pirátství, Celý dokument, Ombudsman, Sraz, Vážný problém