Vývoj displejů nezastavuje, směr chtějí udávat Japonci

Vývoj technologií nemá ve zvyku zastavovat, a tak je otázkou jen to, kam se posuneme dále. Japonské firmy OrtusTech a skupina Sony, Toshiba a Hitachi nás nechávají nahlédnout do budoucnosti.
Vývoj displejů nezastavuje, směr chtějí udávat Japonci

Společnost Ortustech představila 9,6" displej s rozlišením 3 840 × 2 160 (4K). Jedná se tak o nejmenší 4K displej na světě, jeho jemnost je 458 ppi. Rozměr sice odpovídá současným tabletům, ale jeho nasazení se v nejbližší době neočekává kvůli vysoké ceně. Jednou se však pochopitelně dostaneme i tam...

Displej je schopen zobrazit 72 % NTSC (8/10bit) a testovací kousky budou dostupné od příštího měsíce. Technologie panelu je založena na HAST (Hyper Amorphous Silicon TFT), se kterou by měl mít i dvourozměrný obraz mírně trojrozměrný efekt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na desetipalcové úhlopříčce je rozlišení 4K, kdy se dočkáme u tabletů? (Zdroj: Ortustech)

Druhá zpráva ze stejného hrnce (a ze stejné země) se týká trojice společností Toshiba, Sony a Hitachi, které pod hlavičkou Japan Display Inc. (JDI) vyvinuly trojici prototypů displejů nové generace pro smartphone, tablet a automobilovou palubní desku. Představeny byly na konferenci FPD International 2012 v Yokohamě a vyznačují se unikátním mixem vlastností. Tiskové prohlášení říká, že každá ze trojice zúčastněných společností do společného projektu vložila ty nejlepší technologie z vlastních displejů.

Displej JDI Vehicle pro smartphone má 5" úhlopříčku, full HD rozlišení (1 080 × 1 920 pixelů), jemnost 438 ppi (pixelů na palec) a kontrastní poměr 2000:1. Technologie IPS byla posunuta na další level, byla použita matice RGBW s bílým subpixelem, vizuální parametry mají převýšit jakýkoliv konkurenční displej na současném trhu, ale největší trumf jsem si nechal na konec: poloviční spotřeba energie ve srovnání s běžným IPS displejem. Displej je pouhý milimetr silný (včetně dotykové vrstvy) a stejně silné jsou také rámečky displeje. Tabletová verze má úhlopříčku 7" a rozlišení WQXGA (2 560 × 1 600 pixelů), tloušťku 1,3 mm a rámečky 1,5 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Japonci jsou tradičně skoupí na obrázky svých produktů. Tohle je jediný, který máme.
Diskuze (56) Další článek: LG Optimus G: Gigant v našich rukách [video]

Témata článku: Technologie, Tabletová verze, Pouhý milimetr, Poloviční spotřeba, Vývoj, Největší trumf, Displej, RGBW, Směr, Kontrastní poměr

Určitě si přečtěte