Warez pro Symbian: dejte si pozor na viry

Letní kauza infikovaného instalačního souboru hry Mosquito, který obsahoval trojského koně, otevřela otázku bezpečnosti aplikací pro chytré telefony. Jednalo se o „virus“, který opravdu škodil, uživatelům ve Velké Británii, Německu, Nizozemsku a Švýcarsku mohl z účtu odčerpat peníze. Samovolně totiž rozesílal textovky na drahá čísla Premium SMS. Více informací najdete  ve zprávě sdružení Symbian.

Trojský kůň samozřejmě nebyl v originálním vydání hry, ale v cracklé verzi, která se mezi uživateli šířila internetem. Byl to první škodlivý virus, ale stoprocentně ne poslední. Tím, jak se Symbian Series 60 rozšiřuje – a mezi mobilními operačními systémy má už snad větší podíl než Windows ve světě velkých počítačů – je pro tvůrce virů čím dál zajímavější.

Protože už jde přímo o peníze uživatelů nebo o funkčnost mobilního telefonu, nepřistupujte k mobilním virům laxně jako třeba k červům šířícím se e-mailem. Pokud nespoléháte pouze na originální aplikace a hry (nijak teď nehodnotím nelegálnost tohoto počínání), rozhodně přistupujte ke všemu neznámému, co instalujete do telefonu s velkou opatrností. Nikdy nevíte, co je ve skutečnosti uvnitř.

Podrobnou analýzu viru ve hře Mosquito najdete v tomto anglickém článku serveru InformIT.

Diskuze (8) Další článek: Palm Tungsten T5 byla jenom kachna

Témata článku: Originální aplikace, Warez, Pozor, Vir