Windows Phone 7: omezení jako na iPhonu potvrzena (oživeno)

Windows Phone 7: omezení jako na iPhonu potvrzena (oživeno)

Včera začala vývojářská konference Microsoftu MIX 2010, která se věnuje především novému operačnímu systému Windows Phone 7 Series. Ten byl oficiálně představen na barcelonském kongresu, ale zůstalo kolem něj několik kontroverzních otázek – bude mít skutečně některé vlastnosti iPhonu, jako je chybějící multitasking nebo dostupnost aplikací omezenou jen na online obchod Microsoftu? Během úvodní přednášky MIXu jsme se to opět nedozvěděli, ale když byl následně novináři zpovídán Charlie Kindel, člověk z Microsoftu zodpovědný za strategii vývoje Windows Phone 7, tak výše uvedené vlastnosti potvrdil.

Skalní příznivci systému Windows Mobile teď trnou hrůzou. Multitasking aplikací třetích stran nebude a do přístroje se aplikace dostanou výhradně z Marketplace. Souběh aplikací bude zajišťovat jen push notifikace. Navíc Charlie Kindel dále prozradil, že přístroje s tímto systémem nebudou podporovat výměnné paměťové karty. Řeže si Microsoft pod sebou větev?

Klepněte pro větší obrázek
Windows Phone 7 Series

Jakkoli se to může zdát nelogické, výše uvedené vlastnosti mohou Microsoftu naopak pomoci. Vždyť zářným příkladem je právě iPhone, nejprodávanější smartphone všech dob. Systém tím získá na spolehlivosti, stabilitě a rychlosti, všechny aplikace budou zaručeně plně kompatibilní a funkční. Pro většinu uživatelů to bude znamenat větší komfort. Menšina geeků bude dále uspokojována systémem Windows Mobile 6.5 do doby, než stejně přejdou na modernější platformu – odhaduji, že pro většinu to bude Android, největší hračičkové zvolí třeba Maemo. Ale určitě bude dost těch, kteří se podvolí Windows Phone 7. V jádru je to velmi dobrý systém s propracovaným uživatelským prostředím.

Aby byl Windows Phone 7 úspěšný, bude zapotřebí zaplnit Marketplace aplikacemi. To by mělo být snadné, protože včerejší prezentace na MIXu ukázaly, že vývoj jednoduché aplikace zvládne prakticky každý pokročilý uživatel počítače s minimálními znalostmi programování. Vývojářské nástroje jsou navíc k dispozici zdarma.

Podrobné informace z MIXu najdete zde

Ale ještě poznámka k multitaskingu – systém multitasking samozřejmě podporuje, jenom není povolen. Stejná situace je i u iPhonu. A právě stejně jako u iPhonu bude zcela určitě možné nějakou neoficiální cestou multitasking či volnou instalaci aplikací třetích stran zajistit.

A úplně nakonec jedna paradoxní zpráva, která proběhla před pár dny. Web Apple Insider uvedl, že připravovaný operační systém iPhone OS 4.0 pro telefony iPhone bude podporovat multitasking.


Oživeno 17.3. - nebude ani schránka

Engadget přišel s dalším překvapivým zjištěním. Nový systém Windows Phone 7 nebude mít funkci schránky (Copy & Paste). Je to další funkce, která byla kritizována na iPhonu, ale která se ovčem v systému iPhonu nakonec objevila. Ve Windows Phone 7 však nebude. Microsoft to oddůvodňuje tím, že podle svých průzkumů tuto funkci většina uživatelů nepotřebuje.

Nabízí se ještě otázka, zda třeba nebude chybět podpora MMS. Multimediální zprávy by neměly chybět, zmíněny byly i v oficiální prezentaci.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB

194 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr N. 31. 3. 2010 12:41:48
    Gejzo je mi tě líto. Jsi zajatcem svých pocitů... :-))) a možna trochu...
  • Alvaro 21. 3. 2010 20:04:57
    Sa nauč psat...
  • jackoneill 20. 3. 2010 0:34:49
    Nejlepší od konce, to je pravda :-P
Určitě si přečtěte

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Dnes | Kůžel Filip | 1

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Dnes | Láska Jan

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6


komerční sdělení

Komerční sdělení