Windows Phone tragikomedie: YouTube se vrací a po dni znovu mizí

Níže napsaný text byl pravdivý necelý den. Alespoň pro představu, jak by nová oficiální YouTube aplikace měla vypadat, však zajisté poslouží. Jak se zdá, spolupráce Googlu a Microsoftu nebyla zase tak důkladná, protože aplikace je opět blokována samotným Googlem. Níže následují prohlášení obou společností.

Google:Pracovali jsme s Microsoftem na vytvoření plnohodnotné YouTube aplikace pro Windows Phone, založené na HTML5. Bohužel, Microsoft neprovedl potřebné změny a místo toho znovu vydal aplikaci, která porušuje podmínky této služby.”

Microsoft:Google blokuje naši opravenou aplikaci YouTube pro Windows Phone. Společně s nimi pracujeme na odstranění problému.”

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Něco se stalo a nejsme si jisti co”, to vám nyní sdělí oficiální YouTube aplikace

Podle informovaných zdrojů se zřejmě stalo jen to, že Microsoft ve snaze uspokojit Google začlenil do aplikace YouTube reklamy a zakázal stahování videí do telefonu. Nezačlenil však mechanismus, který vyžadují podmínky služby, a totiž ten, že Google může cíleně „servírovat” tu správnou reklamu. K celému problému se rozsáhleji vyjádřil David Howard z Microsoftu na Microsoft Issues Blog. Aplikace sice funguje, ale po spuštění nenačte žádný obsah. Po velkém jásotu tak přišel ještě větší nářek. Doufejme, že nebude trvat dlouho. Naposledy to trvalo několik měsíců.


I když si jde Microsoft s Windows Phone svojí vlastní cestou, neexistence hojně využívaných aplikací konkurence je „okennímu” systému až příliš často vytýkána. Největší dusno však bylo v poslední době okolo oficiální YouTube aplikace. Když ponecháme stranou alternativy třetích stran, a nutno podotknout, že v případě alternativ YouTube velmi zdařilé, existovala nejdříve aplikace jen naoko. To, co jste si mohli ze Storu (tehdy ještě Marketpace) stáhnou a co se tvářilo jako aplikace, byl ve skutečnosti jen odkaz na mobilní podobu webu YouTube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procházení videí, vašich odběrů (chybně přeložených jako registrace) a hledání dle kategorií

Na jaře však z ničeho nic Microsoft ve Store publikoval aplikaci YouTube tak dobrou a s tolika funkcemi, že porušovala velkou řádku podmínek YouTube. Zejména obcházela a nezobrazovala reklamu a dovolovala stahovat videa do telefonu. Aplikace tak musela být stažena a jediné, co oficiálně ve Store zůstalo, byl opět onen slavný odkaz na mobilní web. Nyní je ale zase všechno jinak a YouTube aplikace je opět ve Store ke stažení. Navíc žádné podmínky neporušuje, jelikož se na jejím vývoji podílelí Google i Microsoft společně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání, obrazovka uživatelského účtu a detail konkrétního videa

A co tedy nyní YouTube aplikace ve verzi 3.2 umí? Předně je aplikace dostupná pro Windows Phone 7.8 i Windows Phone 8, ale jen druhý jmenovaný systém umí přímo z telefonu nahrávat videa. Je zde však omezení systému, kdy přes data lze na pozadí nahrávat videa jen do 5 MB, přes Wi-Fi do 20 MB a přes Wi-Fi a s připojenou nabíječkou až do 100 MB. Jinak se lze samozřejmě v aplikaci standardně přihlásit do svého profilu, spravovat svoje odběry, využít LiveTile či možnost sdílení, dokonce lze aplikaci propojit s dětským koutkem a zde nastavit věkový limit pro přehrávání jen některých videí.

Klepněte pro větší obrázek 
A takhle vypadá samotné přehrávání. Aktivní navigační posuvník, možnost volby kvality videa nebo režimu fullscreen

Více než text napoví přiložené screenshoty. Jediným záporem pro českého uživatele je jazyková mutace, která je dost nejasná a matoucí. Tak například místo Odběrů je v aplikaci Registrace, jinde zase pokulhává základní gramatika jako například skloňování. Tyto drobnosti ale aplikaci rádi odpustíte, jelikož se jedná o opravdu propracovanou aplikaci, možná ještě více, než na její domovské platformě. Aplikaci stahujte zde ve Store nebo přes níže přiložený QR kód.

Klepněte pro větší obrázek 
Stahujte oficiální aplikaci YouTube přes QR kód

 

Diskuze (76) Další článek: Google Nexus 7 II: legenda pokračuje [recenze]

Témata článku: Windows, Smartphony, YouTube, Jazyková mutace, Necelý den, Phone


Určitě si přečtěte