Xiaomi Mi VR: levná, ale kvalitní konkurence pro Samsung Gear VR

Xiaomi se podruhé pouští do virtuální reality. Zatímco nedávno představený headset Mi VR Play měl blíže ke Google Cardboardu, nová verze Mi VR už povýšila a může konkurovat pokročilejším řešením jako je Samsung Gear VR či Daydream View od Googlu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přestože funkčně je Mi VR podobné zařízením jako Samsung Gear VR či Google DayDream View, vzhledem se podobá spíše Sony Playstation VR.

Obraz pro headset stále poskytuje smartphone, který je po vložení připojen skrze USB-C. Potřebné senzory jako je akcelerometr, 6-osý pohybový senzor či gyroskop však už najdete přímo v brýlích. Obraz je přenášen přes 38mm čočky, které poskytují nadprůměrný zorný úhel 103°.

Xiaomi se rovněž chlubí obnovovací frekvencí obrazu až 1 600 Hz a latencí jen 16 milisekund, používání by tak nemělo vyvolávat takovou nevolnost jako jiné levnější varianty. Největším problémem však bude to, že smartphony od Xiaomi se stále (až na novinku Mi Note 2) urputně drží Full HD rozlišení, což je pro virtuální realitu málo. Jemností je tedy obraz za konkurencí stále pozadu. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry 200 × 165 × 295 mm je jen o trochu větší než konkurence. Kvůli váze 408g (bez smartphonu) už ale zařízení na hlavě jistě pocítíte.

Podobně jako headset od Googlu i Xiaomi Mi VR nabídne speciální ovladač, který je nabitý senzory jako je devítiosý pohybový senzor, gyroskop, akcelerometr či magnetometr. Samozřejmě nechybí touchpad pro ovládání VR obsahu. Ovladač s brýlemi komunikuje skrze Bluetooth 4.0 a na jedno nabití vydrží více než 60 hodin provozu. Baterie však není integrovaná, nýbrž je zde sedm tužkových baterií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladač nabídne fyzická tlačítka, ale také dotykový trackpad

U každého zařízení pro virtuální realitu je klíčový obsah. Xiaomi proto vytvořilo platformu MIUI VR, kde už nyní najdete více než 500 panoramatických videí, přes 30 aplikací a spolupráci přislíbilo více než 200 registrovaných vývojářů, takže by měl obsah neustále přibývat. Vzhledem k výbavě a ovladači se Xiaomi Mi VR přímo nabízí k podpoře Google DayDream, o podpoře této platformy se však Xiaomi nezmiňuje. Firma však nikdy moc nevsázela na služby od Googlu, takže se podpory spíše nedočkáme.

Virtuální realitu si však užijete pouze pokud vlastníte některý z kompatibilních smartphonů. Podporovány jsou však pouze letošní modely, konkrétně: Mi 5, 5s, 5s Plus či nově představený Mi Note 2. Nejlákavější je však cena headsetu, která je v domovské Číně 199 jüanů, v přímém přepočtu tedy sympatických 750 Kč. V českém e-shopu Beryko.cz cenu odhadují na 1 490 Kč, ale i tak půjde o jednu z nejlevnějších a přesto kvalitních zařízení pro virtuální realitu na trhu.

Zdroj: Xiaomi

Diskuze (3) Další článek: Sdílení LTE sítě prověří Evropská komise. Vodafone chce zamezit spolupráci T-Mobilu a O2

Témata článku: Samsung, Xiaomi, Technologie, Příslušenství, MIUI, Virtuální realita, VR, VR brýle, Gear VR, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 7, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note 2, Gear, Konkurence, Cardboardu, Zorný úhel, Podobné zařízení, Playstation VR, Pohybový senzor, Speciální ovladač

Určitě si přečtěte