Z ukradeného mobilu už si zloděj nezavolá

Z ukradeného mobilu už si zloděj nezavolá

Všichni tři naši mobilní operátoři se dohodli ještě s policií a společnými silami začali pracovat na registru odcizených mobilních telefonů. Cílem této akce je prevence proti krádežím mobilních telefonů, zloději si totiž z odcizených mobilů v Česku nezavolají.

Celý systém pracuje na jednoduchém principu. Každý mobilní telefon je vybaven unikátním číslem IMEI. Pokud dojde k odcizení telefonu, všichni tři operátoři zablokují telefon s daným IMEI číslem pro provoz ve svých sítích. V sítích českých operátorů se tak stane telefon nepoužitelný.

Službu už nyní nabízí O2, ale telefon zablokuje pochopitelně pouze pro svou síť, a tak zloděj může dále telefon využívat v sítích konkurenčních. Samozřejmě se také nabízí myšlenka, že se číslo IMEI v telefonu jednoduše změní. Ono to ale vůbec jednoduché není a výrobci navíc ochranu IMEI stále zdokonalují. Většina kapsářů si s tímto neporadí.

Aby se zamezilo zneužívání služby a případným omylům, musíte při žádosti o zanesení čísla IMEI do registru odcizených mobilů doložit potvrzení o odcizení od policie a dále doklad o nákupu a záruční list k telefonu. Ale to bude aktuální až přibližně od poloviny roku 2007, kdy má být registr zprovozněn.

Témata článku: Ostatní

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • alojs 23. 2. 2007 12:31:44
    no stejně když mi čornou telefon, tak to bude trvat na policii tak 2...
  • Ondrej 29. 1. 2007 21:01:33
    No nemuzes myslet pouze na soucasnost, pokud bude problem pouzivat...
  • Já Osobně 29. 1. 2007 20:15:07
    PROČ AŽ TEĎ? PROČ AŽ TEĎ? PROČ AŽ TEĎ? PROČ AŽ TEĎ? PROČ AŽ TEĎ? PROČ AŽ...

komerční sdělení

Komerční sdělení