Z ukradeného mobilu už si zloděj nezavolá

Všichni tři naši mobilní operátoři se dohodli ještě s policií a společnými silami začali pracovat na registru odcizených mobilních telefonů. Cílem této akce je prevence proti krádežím mobilních telefonů, zloději si totiž z odcizených mobilů v Česku nezavolají.

Celý systém pracuje na jednoduchém principu. Každý mobilní telefon je vybaven unikátním číslem IMEI. Pokud dojde k odcizení telefonu, všichni tři operátoři zablokují telefon s daným IMEI číslem pro provoz ve svých sítích. V sítích českých operátorů se tak stane telefon nepoužitelný.

Službu už nyní nabízí O2, ale telefon zablokuje pochopitelně pouze pro svou síť, a tak zloděj může dále telefon využívat v sítích konkurenčních. Samozřejmě se také nabízí myšlenka, že se číslo IMEI v telefonu jednoduše změní. Ono to ale vůbec jednoduché není a výrobci navíc ochranu IMEI stále zdokonalují. Většina kapsářů si s tímto neporadí.

Aby se zamezilo zneužívání služby a případným omylům, musíte při žádosti o zanesení čísla IMEI do registru odcizených mobilů doložit potvrzení o odcizení od policie a dále doklad o nákupu a záruční list k telefonu. Ale to bude aktuální až přibližně od poloviny roku 2007, kdy má být registr zprovozněn.

Diskuze (34) Další článek: Sony Ericsson už myslí na Valentýna

Témata článku: Ostatní, Odcizený mobil, Zloděj, Mobil

Určitě si přečtěte