Zabezpečení sítě GSM prolomeno s přístrojem za tisíc dolarů

Jednou z klíčových oblastí ve světě informačních technologií a samozřejmě komunikací je a zcela nepochybně i bude bezpečnost. Což samozřejmě znamená, že existují lidé, kteří v zabezpečení toho či onoho hledají slabá místa, skuliny nebo jiné způsoby jak zabezpečení prolomit. Například hackeři, kteří si už patnáct let dávají dostaveníčko na konferenci s výstižným názvem Black Hat. Konkrétně na poslední konferenci „špatných hochů“ ve Washingtonu předvedla dvojce bezpečnostních odborníků ve složení David Hulton a Steve Muller zařízení a algoritmus, které dovedou pasivně dešifrovat zachycené hovory v síti GSM. Přitom na překonání 64 bitového šifrovacího algoritmu známého jako A5/1, kterou je zabezpečena téměř veškerá komunikace v USA a Evropě, potřebují s pomocí prezentovaného zařízení zhruba 30 minut.

Klepněte pro větší obrázek
Špatní hoši z Black Hat hledají bezpečností díry, otázka zůstává co udělají když je najdou...

O možnosti odposlouchávat cizí hovory se mluví už několik let, do teď ovšem vstupní náklady na zařízení schopné v akceptovatelném čase rozšifrovat hovor činily řádově milion dolarů. Naši dva výtečníci ovšem dokázali sestavit svůj prototyp za pouhých tisíc dolarů. Představené zařízení používá čipy společnosti Pico, ve které jeden z dvojce expertů pracuje. Nyní ovšem oba pomýšlejí na kariéru v roli podnikatelů a zkomercializování svého přístroje. V ceně mezi 200 tisíci až půl milionem dolarů chtějí prodávat přístroj schopný dešifrovat komunikaci v síti GSM během 30 sekund. Odposlouchávání hovorů tak možná přestane být výsadou orgánů jakou je americká FBI. Uvidíme jak se k záměru Davida a Steva postaví místní zákonodárci.

Témata článku: Ostatní, Zabezpečení, GSM, Tis, Přístroj, Tisíc, Bezpečnostní odborník, Dolar

Určitě si přečtěte

Máte rádi kryptoměny? Sirin Finney je první smartphone založený na blockchain technologii

Máte rádi kryptoměny? Sirin Finney je první smartphone založený na blockchain technologii

** Finney nabídne špičkové zabezpečení na hardwarové úrovni ** Sloužit má k bezpečnému uložení kryptoměn ** Těmi se bude rovněž platit za veškeré služby a aplikace

30.  9.  2017 | Miksa Martin | 7

Týden mobilně 399: Povedený Note a nepostradatelné čtečky

Týden mobilně 399: Povedený Note a nepostradatelné čtečky

27.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 3